Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Nedir? Neye Benzer?

Kızlık zarı vajinanın yaklaşık iki cm kadar içerisinde bulunan halka şeklinde bir yapıdır. Kızlık zarı; dışardaki mikropların vajina içerisine girmesini engelleyerek bir nevi bariyer görevi görmektedir. Kızlık zarının latincede adı hymendir ve hymen Yunan mitolojisindeki karşılığı Evlilik Tanrıçasının ismidir. Kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın hala birçok yerinde sosyal ve kültürel önemini korumaktadır. Yaşanılan talihsiz kazalarla ya da cinsel ilişki sonrasında kızlık zarı bozulur.

Kızlık zarı kaç cm içerde olur?

Kızlık zarı nerede tam olarak merak edilen konulardandır. Kızlık zarınız cinsel organınızın yaklaşık 2-3 cm kadar içerdedir. Kazalarda ve sürtünme yoluyla ilişkilerde kızlık zarının zarar görme ihtimali olabilir o yüzden kızlık zarının yerini tam bilmek önemlidir.

Kızlık zarı kontrolü nerede yapılır?

Kızlık zarı muayenesi nerede yapılır? şeklinde arayış halleri olabilmektedir. Bazen şüpheli bir kanama yaşandığında bazense korkudan dolayı kızlık zarı muayenesi istenmektedir. Kızlık zarı kontrolü özel muayenehanelerde isteğe bağlı olarak yapılabilir. Devlet hastanelerinde adli bir durum olmadığı sürece genellikle kızlık zarı muayenesi yapılmaz.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi için başvururken genellikle çekinilerek utanma psikolojisi yaşanmaktadır. Halbuki bu yanlıştır. Utanmanıza gerek yoktur. Çünkü biz doktorlar bu muayeneleri binlerce kez yapıyoruz ve bizim alışık olduğumuz normal bir urumdur. O yüzden çekinmenize gerek yoktur. Kızlık zarı muayenesinde jinekolojik masaya çıkarılırsınız. Halk arasında çatal diye de geçer. Kadın doğum uzmanı her iki vajina dış dudağını gazlı bezle tutarak yeteri kadar yanlara doğru gerer ve kızlık zarını görünür hale getirir. Daha sonra halaka şeklindeki yapıda eğer yırtık görürse size söyler. Genellikle muayene sonucunda kızlık zarının halka şeklindeki yapısı saate benzetilerek yırtık gördüğünde yırtık yerini saate göre tarif eder. Örneğin saat 8 de yırtık var gibi.

Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır?

‘Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır? Kızlık zarı patlaması belirtileri nelerdir? şeklinde kızlarımızdan sorular almaktayım. Hatta bozulmuş kızlık zarı belirtileri de yine merak edilen konulardandır.

Kızlık zarının bozulduğunu kendimiz nasıl anlarız?

Kızlık zarının bozulduğunu kendimiz nasıl anlarız? Genç kızların aklına takılan en sık sorulardan biridir bu soru. Ancak kızlık zarının bozulup bozulmadığının yanıtını en iyi verecek kişi kadın doğum uzmanıdır. Sizin de aklınızda bu tür sorular var ise en kısa sürede uzman bir doktora müracaat ederek şüphelerinizden kurtulabilirsiniz.

Kızlık zarı dikilir mi?

Kızlık zarı kalıcı ve geçici olmak üzere iki şekilde dikilebilir. Kalıcı kızlık zarı bir ömür boyu kalıcıdır. Geçici kızlık zarı ise belli bir süreliğine kalıcıdır. Bu süre bitince eski haline döner. Unutmamalısınız ki kızlık zarı dikimi çok tecrübe ister ve bu konuda çok deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılabilir. Her iki dikimde de %100 kanamanız olur. Yani kesin sonuç alırsınız.

Kızlık zarı dikimi sonrası kanama olur mu?

Kızlık zarı dikimi sonrası kanama olmaz sadece lekelenmeler olur. Özellikle ilk bir hafta içinde günden güne azalan ufak tefek lekelenmeler olabilir.

Kızlık zarı dikimi ne kadar sürüyor?

Kalıcı kızlık zarı dikimi yaklaşık 20-25 dakika sürer. Geçici kızlık zarı dikimi ortalama 10 dakika sürer.

Kızlık zarı dikildiği belli olur mu?

Kızlık zarı dikiminin belli olup olmayacağı dikimi yapan doktorunuzun tecrübesiyle ilgilidir. Kızlık zarı dikimde tecrübeli bir doktorun dikimini kimse anlayamaz. Evlendikten sonra gideceğiniz muayenelerde veya doğumlarda daha önceden dikim yapıldığını kimse anlayamaz.

Kızlık zarı nerelerde dikilir?

Kızlık zarı nerelerde dikilir sorusu çok önemli bir sorudur. Çünkü bu operasyon son derece mahrem ve gizli yapılması gereken bir işlemdir. Özel ve devlet hastanelerinde bir çok kişiyle karşılaşma ihtimaliniz vardır. Ayrıca sıra bekleme ve tanıdık birileriyle karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden insanlar tamamen özel muayenehane/kliniklere randevulu sitemle dikim yaptırmayı tercih ederler. Böylelikle hem size özel muamele yapılacak hem de kimseyle karşılaşma ihtimaliniz olmayacaktır.

Kızlık zarı aldırma ameliyatı

Normal şartlarda kızlık zarının tam ortasında delik vardır. Bu delik adet kanamasının dışarı doğru akabilmesi için vardır. Bazen kızlık zarı doğuştan tam kapalı olabilir. Bu durumda adet içerde birikir ve adet kanı dışarı çıkamaz. Bazen de kızlık zarı köprülü veya gereğinden fazla kapalı olabilir böyle bir durumda da adet kanaması olabilir ama cinsel ilişkiye müsaade etmeyebilir. Böyle durumlarda özel bir operasyonla kızlık zarı normal hale getirilebilir. Tam kapalı olduğunda yatay ve dikey kesi atılarak kızlık zarının ortası açılır. Köprülü veya ilişkiye müsaade etmeyecek kızlık zarları ise ilişkiye uygun hale getirilecek kadar açılır. Ortalama 10 dakika sürecek bir operasyondur ve lokal anestezi ile yapılır. İşlemden hemen sonra evinize dönebilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı dikimi bozulmuş kızlık zarının yeniden tamiri yada onarımıdır. Kızlık zarı dikimi kalıcı dikim veya geçici dikim olmak üzere iki türlü yapılabilir. Bozulmuş kızlık zarı yeniden onarılarak eski sağlamlığına kavuşturulur. Kızlık zarının dikilmesinde flap yöntemi kullanılır. Flep yönteminde lazerde isteğe bağlı olarak kullanılabilmektedir. Lazer kesme doku yakma ve kesme cihazıdır. Yani yöntemin ismi değildir. Lazerle de olsa normal yolla da yapılsa önemli olan flep yönteminin iyi yapılıp yapılamamasıdır. Çok tecrübeli ellerde kızlık zarı dikimi yapıldığında %100 sonuç alırsınız.

Kızlık zarı nasıl dikilir?

Kızlık zarı kalıcı veya geçici olarak dikilebilir. Kalıcı kızlık zarı ve geçici kızlık zarı dikimi. Kalıcı kızlık zarı dikiminde flap yöntemi denilen vajinanın veya eski kızlık zarının özel bölgelerinden alınan flep denilen dokularla yeniden kızlık zarı oluşturulur. Tecrübeli bir doktor eski kızlık zarınızın aynısını yapabilir. Ayrıca tecrübeli bir doktorda %100 sonuç alırsınız. Geçici kızlık zarı ise, adından da anlaşılacağı üzere geçici bir süre için yapılır. Örneğin 4-7 günlüğüne yapılır. Yani bu süre içinde herhangi bir gün ilişkiye girdiğinizde kanamanız olur. Bu süre dolduktan sonra kızlık zarınız dikimden önceki haline döner.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı nedir?

Kızlık zarı ameliyatı flep yöntemiyle olan kacı kızlık zarı ameliyat yöntemidir. Tecrübeli ellerde %100 başarılıdır.

Kızlık zarı dikimi devlet hastanesinde yapılır mı?

Kızlık zarı dikimi devlet hastanesinde yapılamaz. Tıbbi zorunluluk yada tecavüz olduğunda adli nedenlerden dolayı nadir yapılma durumları olabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep yöntemiyle kalıcı olarak yeniden zar yapılır. Kalıcı dikimden sonra bir ömür boyu ilk cinsel ilişkinize kadar kalıcıdır. İşlem ortalama 20-25 dakika sürer. Eğer gerekliyse vajina daraltmada beraber yapılabilir. İşlem genellikle lokal anestezi ile yapılır. Kayıt alınmaz ve tüm özel bilgileriniz gizli tutulur. Kimse kızlık zarı dikimi yaptırdığınızı bilmez. Hastalar diğer hastalarla karşılaştırılmaz. Dikimden sonra hemen eve dönebilirsiniz. Günlük yaşamınızı etkilemez. Dışarıdan veya ailenizden kimse dikim yaptırdığınızı anlamaz. İşlem sonrası fazla ağrı olmaz. İyileşme süresi ortalama 3 haftadır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıranların yorumları

İnternette ne yazık ki bir çok bilgi kirliliği vardır. Kızlık zarı konusu bazıları için hayat memat meselesi iken bazılarının dalga konusu olabilmektedir. Sizi bu bilgi kirliliğinden korumak ve size yardımcı olabilmek için gerçek yorumları hastalarımızdan rica ediyoruz. Kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıranların gerçek yorumlarına buradan veya drfatihadanacioglu.com dan ulaşmanız mümkündür.

Lazerle kızlık zarı dikimi yorumları

Lazer sadece ameliyatta kullanılan yardımcı bir alettir yakma ve kesmeye yarar. Bizde hastalarımızın isteği olursa lazer kullanıyoruz. Ama önemli olan lazerle yapılıp yapılmaması değildir. Önemli olan kızlık zarı dikimini yaptıracağınız doktorun tecrübesidir. Kızlık zarı dikimi gerçek yorumlarını sizin için drfatihadanacioglu.com da topladık, buradan ulaşabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır? kaç çeşittir?

Kızlık zarı dikimi genellikle evlenme tarihine göre gerçekleşmektedir. Yani çok yakın zamanda ise geçici uzak zamanda yada evlilik tarihi henüz yoksa kalıcı kızlık zarı dikimi yapılır. Kızlık zarı dikimi kalıcı ve geçici olarak iki şekilde yapılmaktadır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi; Evlilik sürenize bir ay veya daha uzun bir süre var ise bu işlemi tercih edebilirsiniz. Çünkü işlem sonrası iyileşme ortalama üç hafta sürmektedir bu dikim de vajinanın yan duvarlarından alınan flep ile yeniden bir kızlık zarı oluşturulur. İşlem ortalama 20-25 dakika sürmektedir. İşlem lokal anestezi ile yapılmaktadır. Gerekli durumlarda genel anestezi de yapılabilir. İşlem sırasında veya sonrasında çok hafif bir ağrınız olmaktadır. Kalıcı kızlık zarı yöntemine ömürlük dikim de diyebiliriz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi; Bu yöntemi evlilik sürenize bir hafta veya daha kısa bir süre kalmış ise tercih edebilirsiniz. İşlem lokal anestezi ile yapılmakta olup yaklaşık 10 dakika sürmektedir. İşlemde herhangi bir ağrı duymazsınız. İşlem sonrasında doktorunuzun yazdığı reçetedeki ilaçları düzenli kullanmalısınız. İşlem esnasında kullanılan ip dokuyla aynı olduğu için ayırt edilemez ayrıca görünmez dikişlerdir ve ilişki esnasında partneriniz tarafından kesinlikle anlaşılmaz.

Kızlık zarı dikiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler

Her işlemde olduğu gibi kızlık zarı dikim işleminden sonrada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar sadece bir ay dikkat edilmesi gereken hususlardır;

  • Kalıcı ya da geçici yöntemi ile kızlık zarı dikiminden sonra vajinal kuruluk ve temizliğe önem verilmelidir.
  • Kızlık zarı dikiminden sonra bir ay enfeksiyon olmaması açısından deniz, havuz veya saunaya girilmemelidir.
  • Yine dikimden sonra toplu girilen tuvaletler tercih edilmemelidir eğer ki tercih edilmesi durumunda vajinal hijyene dikkat etmelisiniz.
  • Kızlık zarı dikimlerinden sonra bir ay kadar çok dar olacak şekilde pantolon tercihi yapmamalıyız.
  • Kızlık zarı dikiminden sonra doktorunuzun önerdiği reçetedeki ilaçları düzenli ve doğru şekilde kullanmalısınız.

Kızlık Zarı Dikiminde Doktor Seçimi

Kızlık zarı dikimi her genç kız için çok önem arz eden bir konudur ve şansa bırakılmamalıdır. Ben 16 yıldır tüm tecrübe ve deneyimimle bana başvuran binlerce bu konudan muzdarip kızımızın hep yanında oldum ve olmaya devam edeceğim. Sizlerde konuyla ilgili kliniğimize gelerek ücretsiz görüşme yapabilirsiniz veya iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı? Ne Kadara Dikiliyor?

Kızlık zarı dikim ücreti nedir? Her genç kadının bunu araştırmaya ve bütçesini düşünmeye hakkı vardır. Genel olarak kalıcı kızlık zarı dikiminde tecrübeli bir hekim tarafından istenen ortalama rakamlar 4000-6000 tl arasında değişmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi ise daha uygun ücret aralığındadır. Sizler de konuyla ilgili detaylı bilgiyi iletişim numaramızdan alabilirsiniz.

Kızlık zarı nerede olur?

Kızlık zarının yeri çok önemlidir ve tüm kızlarımızın bilmesi mühimdir. Çünkü gerek ağda gerekse temizlik esnasında vajinaya dokunulmaktadır. Kızlık zarı cinsel organınızın dış tarafından itibaren yaklaşık 2-3 cm içerisindedir.

Kızlık zarı nerede yer alır?

Masturbasyon, yastık sürtünmesi gibi durumlarda kızlık zarı nerede yer alır sorusu önemlidir çünkü ters bir harekette kızlık zarı bozulabilir. Kızlık zarı vajinanın hemen girişindedir. Cinsel organınızın 2-3 cm içerisindedir.

Kızlık zarı nasıl bozulur?

Kızlık nasıl bozulur? veya kızlık zarı nasıl yırtılır? veya kızlık zarı nasıl kolay delinir? gibi benzer sorular sorulmaktadır. Kızlık zarı girilen cinsel ilişki esnasında, geçirilen herhangi bir kazada, yapılan ağır bir spor esnasında veya sortünme yoluyla ilişkilerde dikkat edilmezse bozulabilmektedir. Ayrıca masturbasyon sırasında parmağın vajina içine doğru fazla girmesiyle de bozulabilir. Bozulma zarın yırtılmasına bağlı olur.

Kızlık zarının yapısı nedir?

Kızlık zarı mukoza yapısına sahip bir yapıdadır. Kızlık zarı vajinanın iki cm kadar içerisinde bulunan ve üzerinde kılcal damarlar bulunan bir yapıya sahiptir.

Kızlık zarı çeşitleri

Temel olarak 5 tip kızlık zarı tipi vardır;

  • Annuler hymen; Kızlarda % 99 sıklıkta görülen halka şeklindeki kızlık zarı tipidir.
  • Cribriform hymen; Üzerinde elek gibi bir çok küçük delik olan kızlık zarı tipidir.
  • Septat hymen; Septa denilen köprü yada bölmeli kızlık zarı tipidir.
  • İmperfore hymen; kızlık zarının doğuştan tamamen kapalı olmasıdır. Operasyonla açılması gerekir.
  • Parous introitous hymen; Doğuştan veya sonra cinsel ilişkiyle olmuş ilişki olunca kanamayacak kadar orta boşluğu geniş kızlık zarı tipidir. Doğuştan olanı çok nadir görülür.

Kızlık zarı acır mı?

Kızlık zarı patlarsa ne kadar acır? şeklinde de sorulabilmektedir. Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide bozulur. İlk cinsel ilşki özel bir urumdur. Çünkü cinsel olarak tecrübeniz henüz tam olarak yoktur. İlk cinsel ilişkide korku ve panik duyguları yaşanır. Bu korku vücudunuza yansıyarak kendinizi sıkmanıza neden olabilir. Kendinizi sıktığınızda vajinaya penis girerken canınız normalde daha fazla yanabilir. Kızlık zarı bozulurken korktuğunuz kadar acı olmaz. Sadece sızlama ve yanma hisleri yaşarsınız.

Kızlık zarı acısı neye benzer? Kızlık zarı acısı nasıldır?

İlk cinsel ilişkilerine giren kızların çoğunluğunun söyledikleri iğne batmasıyla birlikte yanma hislerinin birleşimi gibi olduğunu söylemektedirler. Küçük bir kısım ise bir şey hissetmediğini söylemektedir. İlk cinsel birlikteliğinizde partnerinizle ön sevişmeyi uzun tutarak heyecanınızı azaltabilir ve ıslanma miktarınız arttırarak vajinanın daha kaygan olmasını sağlayabilirsiniz.

Kızlık zarı ağrısı

Kızlık zarı bozulduğunda bir miktar ağrı hissedersiniz. Bu ağrı birkaç gün sürer ama günden güne ağrınız azalacaktır. Çünkü yırtılan doku hızla iyileşme sürecine geçecektir.

Kızlık zarı acısı ne kadar sürer? Kızlık zarı acısı kaç gün sürer?

Kızlık zarı acısı yaklaşık 2-3 gün sürer. Fakat bazen cinsel ilişki travmatik olabilir. Bunun nedeni kızın vajina kaslarını çok sıkması buna bağlı olarak kızlık zarının ve vajina dokusunun yırtılmasıdır.Bu yırtık fazla olduğunda acı ve ağrı süresi bir haftayı bulabilir. Hatta otururken ağrı yaşanabilir.

Kızlık zarı kanı nereden gelir?

Kızlık zarı kanı kızlık zarının yırtılmasıyla sızıntı şeklinde gelir. Yani kızlık zarından gelir. Rahimden geldiğine dair yanlış inanışlar vardır. Ama gerçekte kızlık zarı kanı kızlık zarının yırtıldığı yerden gelir.

Kızlık zarı akıntısı

Kızlık zarı bozulduktan sonra birkaç gün süren akıntılar son derece normaldir. Bunun nedeni iyileşen dokuda sulanmlar olması ayrıca hafif lekelenmelere bağlı akıntı olmasıdır. Kızlık zarı akıntısı genellikle kahverengi bir akıntıdır. Tam iyileştikten sonra beyaz veya renksiz bir akıntıya dönebilir.

Kızlık zarı nasıl kapanır?

Kızlık zarı bir kez bozulduğunda yani yırtıldığında tekrar kendi kendine kapanmaz. Yani eski kızlık zarı yapısı olmaz. Yırtık bir zar olarak kalır. Kapanmasının tek bir yolu vardır, o da kalıcı kızlık zarı dikimi dir.

Kızlık zarı nasıl iyileşir?

Kızlık zarı cinsel ilişkide yırtıldıktan sonra iyileşme sürecine girer fakat yırtılan dokunun iyileşmesi bünyenize ve ilişki sıklığınıza göre değişir. Örneğin bakireyken vajina çok fazla akıntıya bağlı tahriş olduysa doku sağlamlığı azalacağından yırtılma miktarı daha fazla olabilir. Hızlı iyileşmesini istiyoranız ilişki sıklığınızı azaltmalısınız.

Kızlık zarı kaç defa kanar?

Kızlık zarı ilk cinsel ilişki kanaması olduktan sonra devam 3 eden ilişkilerde yine kanayabilir. Özellikle kızlık zarı iyileşmeden tekrar ilişkiye girilirse birkaç defa yine kanama görülebilir. Doku tam iyileştikten sonra kanama duracaktır.

Kızlık zarı neden kanamaz?

Kızlık zarı nadir de olsa ilk cinsel ilişkide kanamayabilir. Bunun nedeni esnek zar olarak bilinen kızlık zarının açıklığının fazla olması veya esnekliğine bağlı ilişkiye girilmesine rağmen yırtılmamasıdır. Nadir bir durumdur.

Kızlık zarı dışarıdan görülür mü? kendimiz görebilir miyiz?

Kızlık zarı dışarıdan görür mü? Kızlık zarı dışarıdan görülmez. Hatta doktor bile özel bir manevrayla görünür hale getirebilir. Kendiniz muayene etmeye çalışırken istenmeyen sonuçlara neden olabilirsiniz. En sağlamı tecrübeli bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızdır.

Kızlık zarı parmakla hissedilebilir mi?

Kızlık zarınızı parmakla hissetmek çok zordur. Eğer bakire iken parmakla hissetmeye çalışırsanız kızlık zarını bozabilirsiniz.

Kızlık zarı parmak girmesinden zarar görür mü?

Kızlık zarı parmak girmesinden yüksek ihtimal zarar görür. Eğer parmak girmesi yaşadıysanız mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir.

Kızlık zarı parmak ne kadar girerse bozulur?

Kızlık zarı cinsel organın girişinden itibaren yaklaşık 2-3 cm içerdedir. Eğer parmağınız ıslaklık olan bölgeye geldiyse ve 2 cm i geçtiyseniz bozabilirsiniz.

Kızlık zarı zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi yırtılma değildir. Zedelenme yırtılmadan farklıdır. Zedelenme de yüzeyel zarar olur ve zar toparlayabilir. Ama yırtık toparlayamaz. Zedelenmeler genellikle kazalar ve sürtünme ilişkilerinde görülür.

Kızlık zarı kanı nasıl olur?

Kızlık zarı ilk cinsel münasebette bozulduğunda pembe-kırmızı bir kan sızıntısı şeklinde gelir. İlişkinin sertliğine veya vajina kaslarını çok kasmanıza bağlı yırtık miktarı artarsa daha kırmızı ve daha fazla kan gelir.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalır mı? veya halk arasında kızlık zarı patlamayan biri hamile kalabilir mi? şeklinde çok sorular sorulmaktadır. Genellikle sürtünme yoluyla ilişki yaşayanlar tarafından sorulan bir sorudur. Çünkü penis vajina içine girmemiştir ama cinsel organ üzerine boşalma gerçekleşmiştir. Tam cinsel münasebet olmadan gebe kalmak zor olmakla birlikte imkansız değildir. Özellikle spermin penisten tazyik ile çıktığını düşünürsek kızlık zarı deliğinin ortasındaki delikten vajina içine düşebilir. Spermler hareketli hücreler olduğundan rahime doğru yol alabilir ve gebe kalma ihtimaliniz olabilir. Eğer adet gecikmeniz olduysa ve böyle şüpheli bir ilişkiniz olduysa mutlaka gebelik testi yapınız.

Kızlık zarı parçaları

Kızlık zarı bozulduktan sonra çok cinsel ilişki yaşandığında yırtılan kızlık zarı parmçaları kalınlaşır ve büyür. Eğer fazla yırtılmışsa vajinadan et parçası gibi dışarı çıkıntı yapabiir. Hatta aynadan görebilirsiniz. Hatta temizlik yaparken bu kızlık zarı parçalarını elinizle hissedebilirsiniz. Eğer Kızık zarı dikimi yaptıracaksanız bu kızlık zarı parçası düzeltilir.

Kızlık zarı neden önemli?

Kızlık zarı çok eski çağlardan beri bakirelik ve saflık değerleriyle birlikte anılmıştır. Toplumumuzda ve diğer bazı toplumlarda da bakirelik konusu namus ile eşdeğer görülmektedir. Evleneceğiniz erkek ve aileler tarafından zifaf gecesinde bekaret kanını görmek mutlak istenmektedir. Cinsel içgüdü özellikle ergenlik çağında başlayan güçlü bir içgüdüdür.

Aslında içimizdeki doğuştan olan bu içgüdünün temel amacı nesli devam ettirebilme içgüdüsüdür. Eski zamanlarda erken yaşlarda evlenme söz konusu iken günümüz de ekonomik, eğitim ve sosyal nedenlerden dolayı evlenme ve yuva kurma yaşı ilerlemiştir. Bu nedenden dolayı evlenene kadar bu içgüdü nedeniyle cinsel beraberlikler olabilmektedir. Bu nedenle kendinizi çok suçlu hissetmeyin ve önünüze bakın. Çünkü psikolojinizi bozan bu durumun telafisi kızlık zarı dikimiyle mümkün.

Örf ve adetlerimiz gereği ilk gece kanaması çok önemlidir. Evliliğin ilk gecesinde güven duygusunu pekiştirir. Kızlık zarınızın çeşitli nedenlerle bozulması durumunda bu konuda tecrübeli bir hekime dikim yaptırarak bu sosyal sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Kızlık zarı bozulduktan sonra eski haline gelir mi?

Kızlık zarı bir kez bozulduğunda tekrar eski haline dönemez. Çünkü gergin, narin ve ince bir zardır. Sadece yırtık yerler iyileşir. Ama yırtık kapanmaz yani eski haline dönemez. Bozulan kızlık zarı kendi kendine tekrar eski haline gelemez...

SORU SORABİLİRSİNİZ

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234