Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Venüs Tepesi (Mons Pubis) Estetiği

Venüs Tepesi (Mons Pubis) Estetiği

Venüs tepesi Nedir? Neresidir?

Mons pubis veya diğer adıyla Venüs tepesi bikini çizginizin hemen altındaki alandır.

Tıbbi dilde kullanılan diğer adı Mons pubis, Mons veneris veya pubik şişliktir.

Üst kasık yağı (Mons pubis, Venüs tepesi alanındaki),bikini çizginizin hemen altındaki pelvik ve kasık bölgelerinizde biriken inatçı yağdır.

Çok ve hızlı kilo aldığınızda dışarı çıkmaya başlar; pantolon veya mayo gibi açık kıyafetler giydiğinizde çekici olmayan bir görünüme neden olur.

Venüs tepesi (Mons Pubis) şikayetleri genellikle üç şekilde olur;

  • Şişkin bir Venüs tepesi,
  • Sarkık Venüs tepesi,
  • Sezeryan gibi geçirilmiş cerrahilere bağlı çöküklük olan veya iz kalmış bir Venüs tepesi.

Venüs tepesi şikayetleri sıklıkla mayo altındaki şişlikten kaynaklanır. Hoş görünmeyen bu şişlik veya tümsek alan pelvik ve kasık bölgelerinizde biriken inatçı yağlardan kaynaklanır. Özellikle kilo aldığınızda, dışarı doğru çıkmaya başlar ve açık veya dar kıyafetler giydiğinizde çekici olmayan bir görünüme neden olur.

Çoğumuz, nerede olursa olsun vücudumuzda aşırı yağ bulundurmaktan hoşlanmıyoruz. Her kadının vücudundaki yağ dağılımını belirlemek için birçok faktör devreye girer ve birçoğunun üst kasık bölgesinde yağ birikir. Diğer bir şikayet mons pubis sarkmasıdır. Birçok kadının kilo kaybı ve hamilelikten sonra kilo verdiğinde Venüs tepesi sarkar. Sarkmış bir mons pubis vajinanın dış görünümünü kırışıklık yaparak bozar.

Gerçekten de, şişman bir üst pelvik bölge utanç ve sosyal sıkıntıya neden olabilir. Özellikle pantolon giyerken mons pubis çok belirgin olarak kendini belli eder. Normal şartlarda pantolon kalçaya tam otururken büyük mons pubis olduğunda tam oturmaz ve pantolonun ön kısmı çok belirginleşir. Sahip olan birçok kadın, vücudunun bu bölgesine dikkat çeken bikini veya iç çamaşırı giymekten kaçınacaktır.

Çoğu zaman sıkı diyetlere rağmen Venüs tepesindeki yağlar erimez ve sıkı inatçı yağlardır. Beyoncé'nin 2018'de Vogue dergisine verdiği röportajda ikizleri doğurduktan sonra, hamilelik ve sezaryen sonrası mons pubisinin belirginleştiğini ve sıkı diyete rağmen gitmediğini açıkladı.

Mons Pubis Estetiği Öncesi Sonrası

Gerçekten de hamilelik, sezaryen ve kilo vermek, pelvik bölgede aşırı yağ ve sarkık cilde neden olabilir. Bu durum sadece kozmetik bir endişe değil, birçok kadın için başka tıbbi sorunlara neden olabilir. Alt karın bölgesindeki aşırı yağ ve doku fazlalığı, altındaki cildin tahriş olmasına, iltihaplanmasına ve hatta ülserlere neden olabilir. Dahası, mons bölgesi belirgin ve şişkin kadınlarda kasık bölgesi genellikle sık terler ve temizlenmesi zorlaşır.

Şişman üst pelvik bölgesi olan kadınların özel bölgelerinden kaynaklanan kötü kokulardan şikayet etmeleri nadir değildir. Birçok kadın (ve erkek),anormal çıkıntılı mons pubisin, ağırlığı ve duruşları üzerindeki etkisi nedeniyle sırt ağrısına neden olduğundan şikayetçidir. Ve ne yazık ki mons pubis egzersiz ile gitmez.

Mons pubis estetiğini anlatmadan önce büyük ve yağlı mons pubis neden oluyor öncelikle sebeplerini açıklayalım.

Mons Pubis Büyüme Nedenleri Nelerdir? Venüs Tepesi Neden Şişer?

Çeşitli faktörler Mons pubis büyümesine ve yağlanmasına sebep olabilir. Bunlar:

Genetik

Büyük şişkin Venüs tepesi oluşmasında genleriniz en önemli belirleyicidir. Genetik, vücudunuzun fazla yağları nasıl depoladığını belirler. Bazı insanlar karnının etrafında, bazıları kalçaların, uylukların, sırtın etrafında yağ depolayabilir ve birçok kadın ve erkekte üst kasık bölgesinde (Venüs tepesi) depolanır. Genleriniz sadece vücudunuzun yağların depoladığı yeri belirlemekle kalmaz, aynı zamanda egzersiz yapmaya ve diyet yapmaya başladığınızda vücudunuzun yağ yakmaya başladığı yeri de belirler ve karın ve mons pubisleriniz çabalarınıza cevap verecek son (ve en az) alan olabilir. Bu nedenle şişman bir Venüs tepesinden kurtulmanın en etkili yolu cerrahi mons pubis lipo aspirasyonu ve/veya germe operasyonudur.

Çok Hızlı Kilo Vermek veya Kilo Almak

Çok hızlı bir şekilde çok fazla kilo aldığınızda, aşırı yağ vücudunuzun farklı bölgelerinde düzensiz bir şekilde birikecektir. Yağ depolayan en yaygın bölgelerden biri mons pubis (Venüs tepesi,suprapubik bölge)tir; bu nedenle şişkin ve hoş görünmeyen bir mons pubis oluşur. Öte yandan, çok hızlı kilo verdiğinizde en son eriyen yağlar genellikle mons pubis ve basen yağlarıdır. Bu nedenle diyet ve egzersiz yapmanıza rağmen gitmeyen alt karın bölgenizde şişkin görünüm ve cilt sarkması oluşabilir.

Gebelik

Hamile kaldığınızda, vücudunuz içinde büyüyen bebekten dolayı için birçok yönden değişikliğe uğrar. Rahminize yastık görevi görmek ve hamileliği tamamlamak için yeterli enerjiyi sağlamak için yağ gövdenizin her yerinde depolanacaktır. Ne yazık ki, birçok kadın (Beyonce gibi) doğumdan sonra hamilelikten kalan yağ ve sarkmış olan fazla cilten kurtulamaz ve sonuçta kasık bölgesinde inatçı ve çekici durmayan bir alan ortaya çıkar.

Birçok kadın sezaryen sonrası şişkin mons pubislerinden nasıl kurtulacaklarına dair çareler alıyor ve tarafımıza sormaya geliyor. Neyse ki, Venüs tepesi germe ve monsplasti sayesinde hamilelik öncesi vücudunuza geri dönebilmektesiniz. Operasyon sonrası düz ve çekici bir karına kavuşursunuz.

Mons Pubis estetiği (Monsplasti) Nasıl Yapılır?

Mons pubis estetiği nasıl yapılır? zor mudur? Mons pubis fazla yağından nasıl kurtulunur? Belirgin büyük Venüs tepesinden nasıl kurtulabilirim? şeklinde soruları sıkça almaktayız.

Kadınla diyet ve uygun egzersizler gibi klasik ve yorucu yollarla mons pubis şişkinliğini düzleştirmeye çalışmaktalarsa da, alt karın ve kasık bölgesinde depolanan yağ genellikle inatçıdır ve kolayca gitmez. Ayrıca hamilelik veya hızlı kilo kaybından sonra oluşan fazla deriden ameliyat olmadan kurtulmak neredeyse imkansızdır.

Mons pubis şişkinliğinden kurtulmanın ve Venüs tepesi düzleştirmenin en iyi yolu yağ aldırmaktır. Bu operasyon özellikle kozmetik jinekolojinin alanlarından bir tanesidir. Mons pubis estetiği genital kozmetik prosedürlerden biridir ve ihtiyaca bağlı olarak vajina daraltma ve labioplasti ameliyatlarıyla birlikte kombine edilebilir.

Sarkmış fazla cildi çıkarmak için cerrahi (Mons Pubis Redüksiyonu) genellikle mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için mons pubis lipoaspirasyon ile birlikte bir alt karın germe prosedürü ile birlikte yapılır.

Venüs Tepesi (Mons Pubis) Germe Ameliyatı

Venüs tepesi germe ameliyatı, mayo alanı germe, Monsplasti ve Pannikülektomi olarak da adlandırılır. Operasyon öncelikle lipo-aspirasyon yöntemiyle bikini çizginiz boyunca bir kalçadan diğerine uzanan düz bir kesi yaparak başlayacaktır. Bundan sonra, alt karnınızdaki (karın germe) ve üst kasık bölgenizdeki (mons azaltma) fazla cildi ve yağları almaktır.

Daha sonra her iki uçtaki cilt birbirine sıkıca yaklaştırılır. Sarkmış olan fazla cilt doku flebi çıkarılır ve kalan cilt uçları bir araya getirildikten sonra, doktorunuz yara izinin en az şekilde oluşmasını sağlamak için yarayı çok ince ve emilebilir dikişlerle kapatacaktır.

Venüs Tepesi, Mons Pubis Estetiği, Öncesi Sonrası

Mons Liposuction, Venüs Tepesi Yağ Aldırma, Venüs Tepesi Eritme

Pubis yağ aldırma yani liposuction veya lipoaspirasyon, cerrahınızın sert bir kateter (üzerine delikleri olan özel bir metal çubuk) yardımıyla cildinizin altındaki fazla yağı negatif basınçla alması işlemidir. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için yağları aldıktan sonra sarkma olan cildin fazlalığının çıkarıldığı pubik lift (Monsplasti) ile birlikte yapılabilir.

Cerrahınız, kasık bölgenizdeki yağları gidermek için kateteri küçük deri kesilerinden girdirecektir. Liposuction ile yağ dokusu alındıktan sonra Venüs tepesi düzleşir ve boyutu küçülür. Mons liposuction sonrası aynı seansta fazla cilt çıkarılarak germe işlemi yapılabilir (Monsplasti).

Bununla birlikte, sadece Venüs tepesi liposuctionı istiyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız, liposuction tek başına yapılabilir. Tek başına Liposuction yapıldığında sarkan fazla cildin çıkarılmadığı bilinmelidir. Eğer hamilelik planınız varsa, gebelik sürecinde tekrar ciltte sarkma olabileceğinden alt pelvik bölgenizdeki fazla cildi çıkarmak için mons pubis küçültme(Mons pubis germe, mons redüksiyonu) ameliyatını doğum sonrası yaptırmak daha iyi bir seçenektir.

Monsplasti Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Monsplasti ameliyatı sonrası genellikle aynı gün taburcu olabilmektesiniz. Sabahtan operasyon olduysanız akşama kadar gözlem için hastanede kalırsınız. Venüs tepesi operasyonu sonrası iyileşme sürecinde ameliyat bölgesinde geçici bazı şikayetleriniz olması normaldir. Bu şikayetler kısa bir süre sonra geçecektir. Bu şikayetler;

  • Ödem: Yağ alınan bölgede ödem görülür. Lenf damarları ile emilen bu ödem lenf damarlarının normalde yavaş çalışması nedeniyle 15 ila 30 gün arasında kaybolacaktır.
  • Morluk: Operasyon alanı morarması son derece normal beklenen bir durumdur ve geçicidir.
  • Ağrı: Hem alt karın hem de pelvik bölgelerinizde ağrı hissedebilirsiniz.

Bunlar günler geçtikçe azalacak ve cerrahınız ilk hafta boyunca iyileşme sürecinde size yardımcı olması için ağrı kesiciler antibiyotik ve morluk giderici krem yazacaktır. İlk bir hafta ödem ve morarma için günde beş kez buz tatbiki yapılır. Bir ay boyunca ödemden hızlı kurtulmak için kilot korse kullanmak gerekir.

Kesi yeri yaklaşık bir hafta içinde iyileşir. İşlem sonrası birkaç gün duş alınmaması gerekir. Zaman geçtikçe ve şişlik azaldıkça, karnınızın ve mons pubis bölgenizin şeklinde olumlu bir değişiklik olduğunu fark edecek, artık alt karnınızda şişkin bir Venüs tepesi olmayacak ve pürüzsüz ve düz bir görünüm kazanacaksınız.

Mons Pubis Germe Ameliyatı İz Bırakır mı?

Karın germe ve/veya monsplasti yaparken, bikini çizginizin altında kalacak şekilde cerrahi bir kesi yapacaktır. Yara izinin minimal olmasını sağlamak için titiz teknikler ve ince emilebilir estetik dikiş ipleri kullanıyoruz. Yara izinden tamamen kaçınmanın yüzde yüz bir yolu yoktur, ancak yara iziniz bikininizin altında kalacağından iyi gizlenecektir. Ayrıca yara iziniz ince olacağından yara iziniz nedeniyle endişelenmenize gerek kalmaz. Fiziksel beklentileriniz karşılanır ve giysiler konusunda özgür oluşunuz. karnınızı göstermek için açık kıyafetler giymenizi sağlar.

Venüs Tepesi Estetiği Fiyatları

Venüs tepesi estetiği fiyatları sıkça sorulan konulardandır. Venüs tepesi diğer adıyla mons pubis şikayetleri özellikle iki alanda toplanmaktadır. Birincisi birikmiş inatçı yağlara bağlı olarak ortaya çıkan şişkinlik diğeri ise Venüs tepesinin sarkmasıdır. Şişkinlik şikayeti için yağ aldırma operasyonu gerekirken sarkma için germe işlemi gerekmektedir. Bu nedenle üvretler bu işlemlerden birini veya her ikisini yaptırmanıza göre değişebilmektedir. Bize ulaşarak izin aldığımız hastalarımızın öncesi ve sonrası fotoğraflarını görebilir hem de ücret ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

SORU SORABİLİRSİNİZ

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234