Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Vajina Daraltma

Vajina Daraltma Nedir?

Özellikle yaşlanma ve doğum, vajinal dokunun elastikiyetini kaybetmesine ve genişlemesine neden olur. Vajina genişlemisini, hamilelik sırasında karın cildinin genişlemesine benzetebilirsiniz.

Doğal (normal) doğum sırasında meydana gelen aşırı gerilme vajinayı kaslarını gevşetip genişletebilir. Vajina genişliği şikayeti olan birçok çift cinsel ilişki sırasında cinsel zevkin kaybından veya eskisi kadar zevk alamadıklarından şikayetçidir.

Bütün organlarımız gibi cinsel organlarda da zamanla bazı değişiklikler olur; bu en sık yaşlanma ve doğuma bağlı gerçekleşir. Yaşlanmaya bağlı değişikliklerden en önemlisi gerginlik kaybı, sünme, kırışıklık ve sarkmadır.

Yaşlanma hem iç hemde dış genital bölgelerde olur. İç genital organ vajina’dır. Eğer düşünecek olursanız vajinanın yaşam boyunca bir çok travmaya maruz kaldığı anlayabilirsiniz.

Cinsel ilişkiler, hapşırma, öksürmelere bağlı basınç travmaları, şişmanlarda ve gebelerde kiloya bağlı baskılar, doğum yapılırken bebeğin başının veya diğer uzuvlarının çıkarken yaptığı büyük küçük yırtıklar, doğumu kolaylaştırmak için vajinaya yapılan kesiler, travmatik cinsel ilişkilere bağlı yırtılmalar gibi birçok neden vajinanın yaşlanmasına, sağlamlık ve sıkılığını kaybetmesine neden olmaktadır.

Ne mutlu ki, vajinayı bu yorgun ve yaşlı halinden kurtarmak yani eski sıkılığı ve performansına kavuşturmak için önemli bir operasyon var. Bu operasyona ‘vajinoplasti’ adı verilmektedir. Bu ameliyatın diğer bilinen adları ise ‘vajina daraltma’ veya ‘vajina sıkılaştırma’ şeklindedir. Vajina iç genital organdır. Vajinoplasti ise bu iç genital organın estetik operasyonudur. Sadece estetik olarak değil fonksiyonel olarak da eski halinden çok daha iyi olur.

Vajinoplasti operasyonunu yaptırmadan önce yapacağınız doktor araştırmalarında doktorunuzun tecrübe ve deneyimlerini de iyi araştırmanız gerekir.Hatta mümkünse yüz yüze görüşmek ve daha önce yapılmış operasyonların öncesi sonrası fotoğraflarını görmeniz karar vermenizde çok doğru ve akılcı bir yaklaşım olacaktır.

Vajina genişlemesi şikayetleri

Vajina bollaşması şikayetleri genellikle görüntüsel, his ve eşi ile ilgili yaşadığı şikayetler olarak 3 başlık altında toplanmaktadır. Vajina genişliğinden muzdarip hastalarımın şikayetleri şu şekillerde olmakta:

Görüntü şikayetleri;

 • Vajinamı sevmiyorum, dışarıdan ağzı çok açık görünüyor!
 • Vajina iç dokumun inceldiğini fark ettim. Çünkü ilişkiden sonra tahriş oluyor ve acıyor.
 • Vajinamı git gide daha kuru hissetmeye başladım
 • Vajinamı kontrol ederken pembemsi sarkan bir doku görüyorum ve bundan hoşlanmıyorum!
 • Dışardan bakınca vajinamın içini görmek istemiyorum!

His şikayetleri;

 • Doğum yaptıktan sonra seksten aynı hazzı almıyorum yada aynı şekilde hissetmiyorum hissetmiyorum.
 • Keşke eskisi gibi hissedebilsem.
 • Seks artık çekici gelmiyor.”
 • Neyin yanlış olduğunu bilmiyorum... Ben eşimden soğudum!
 • Vajinamda cinsel ilişkiyi daha çok hissederdim, ama şimdi tamamen uyuşmuş gibi, hiçbir şey hissetmiyorum
 • Hiç bir şey hissetmezsem seksin anlamı nedir?
 • Orgazm almaya çalışmak benim için bir süredir gerçekten zorlaştı, klitoris orgazmına daha çok yönelmeye başladım.

Eşiyle ilgili cinsel yaşam endişeleri:

 • Mazeretlerim tükeniyor, kocamla seks yapmak istemiyorum. Artık çünkü benim için anlamsız bir hal aldı.!
 • Cinsel ilişki sırasında hava kaçıyor ve ben çok utanıyorum.
 • Kocam ilişkiden hiçbir şey anlamadığını söyleyip duruyor. Beni terk edip başka bir kadın bulacak diye endişeleniyorum!

Vajina nasıl zarar görür?

Vajina mukoza denilen bir örtü ile örtülüdür. Bunu yanağımızın ağız içindeki dokusuna benzetebiliriz. Nasıl yanağınız fazla gerilmeye dayanıksızsa yada sivri bir nesneyle çiziliyorsa vajinanın da belli bir sınırı vardır. Örneğin normal doğum hem mukozaya hem de mukoza altında olan vajina iç zarını yırtabilir. Hatta fazla zorlanmada vajina kaslarında ayrılmalar gerçekleşebilir. Genellikle bunlar kendiliğinden toparlamaz. Fazla kilo ve gebelikte yukarda basınç yaparak vajinanın dokularını gererek zarar verebilir. Yine doku yaşlanması en sık zarar veren unsurlardandır.

Vajina genişliği nedenleri?

 • Yaşlanma,
 • Genetik yatkınlık,
 • Gebelik,
 • Normal doğum,
 • Kilolu olma,
 • Karın içi basıncı arttıran alerjiye bağlı kronik hapşırma ve öksürme.

Vajina daraltma ameliyatı kimlere yapılır?

Eğer aşağıdaki şikayetlerden sizde varsa vajina daraltma ameliyatı size de gereklidir;

 • Doğuma veya başka travmatik nedenlere bağlı vajinada şekil bozukluğunuz varsa,
 • Cinsel ilişkiden eskisi kadar zevk almıyorsanız,
 • Eşiniz cinsel ilişkiden yeterince tatmin olmadığını söylüyor ya da farklı bir şekilde ima ediyorsa,
 • Cinsel ilişki sırasında hava çıkıyorsa,
 • Oturup kalkarken hava çıkıyorsa.

Vajina kaçıncı ilişkiden sonra genişler?

Vajina çok elastik bir dokudur. Vajinaya darlığı sağlayan esasen vajina kaslarıdır. Çünkü vajinanın en büyük destek dokusu kaslardır. Vajina kaslarının tonusu ve gücü darlığı sağlar. Ayrıca vajinanın genişliğinin genetiksel altyapısı da vardır.

Vajina kaç ilişkiden sonra genişler?

Eğer pelvik(vajina) kasları güçlüyse çok ilişkiye bile girse vajina sıkı kalmaya devam eder. Yani böyle bir sınır sayı yoktur. Eğer genetiksel olarak vJİN normale göre geniş ise ilk ilişki bile olsa geniştir.

Vajina genişliği kaç cm dir?

Normal bir vajinada, vajinanın girişi daha dardır, daha ileri kısmı ise daha geniştir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 4-6 cm dir. Ayrıca vajinanın normal doku yapısı çok elastik olduğundan çok daha fazla genişleme kapasitesine sahiptir. Bu normal doğuma olanak vermek içindir.

Vajina ve rahim arasındaki mesafe yaklaşık olarak 10-12 cm dir fakat bu uzunluk boya ve genetiğe bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca vajina yapısının elastik olmasından dolayı gerektiğinde uzayıp genişleyebilir.

Vajinanın türleri;yani vajinanın dış görünüşleri değişkendir. Büyük dudak ve küçük dudaklar genetiksel olarak, kilo alıp vermeye bağlı olarak ve ağda yapmaya bağlı olarak doğuştan veya sonradan dış yapısı değişebilmektedir.

Vajina darlığı ne kadar olmalı?

İdeal vajina darlığı ölçüsü yoktur. Tamamen ideal ölçü eşiniz ve sizin cinsel ilişkiden haz alıp alamadığınıza göre değişir. Daha önceden ilişkiden haz alırken artık almıyorsanız bir sorun olduğu aşikardır.

Vajina ne kadar açılır?

Vajina zorlandığında çok esneyebilir ve gerektiğinde bir bebeğin başının çapı kadar yani 10-12 cm açılabilmektedir. Yalnız bu esneme sırasında mukozal ve vajina fasyası dediğimiz vajina zarında kalıcı yırtıklar oluşabilir. Ayrıca vajina kaslarında da ayrılmalar olur.

İlişkiden kaç gün sonra vajina daralır?

Zorlanmadığınız ve vajina kaslarını sıkmadığınız bir cinsel ilişkide genişleme olmaz.Eğer genişleyecek olsa bile vajina kendiliğinden yeniden daralamaz.

Vajina nasıl sıkılaşır?

Vajina sıkılaştırıcı bazı egzersizler vardır. Vajina kaslarınızı çalıştırarak bir miktar fayda görebilirsiniz. Fakat bu egzersizlerin faydasını çok az sayıda kadın görür. Çünkü vajina egzersizlerinin faydası bir yere kadar olabilmektedir. Bunun sebebi vajina kasları vajinanın ilk yarısında bulunmaktadır. İçerdeki yarısı kaslarla çevrili değildir. Ayrıca giriş bile olsa çok geniş vajinalarda egzersiz işe yaramamaktadır. Vajina sıkılaştırıcı kremler adı altında satılan kremlerin hiçbir faydası gösterilememiştir. Vajinayı etkili bir biçimde daraltma ve sıkılaştırmanın tek yolu vajina daraltma ameliyatı yani vajinoplasti’dir.

Vajina daraltma ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı nasıl olur? Vajina daraltma ameliyatı vajina estetiği ameliyatı gibi terimler kullanılmaktadır. Vajina sıkılaştırma yada daraltma ameliyatlarında anatomik olarak 3 ana faktör düzenlenir. Bunlardan birinci vajina kasları, ikincisi vajina destek zarı, üçüncüsü ise vajina mukozası yani vajina üzerini örten hücre örtüsüdür.

Öncelikle fazla ve gevşemiş vajina mukozası vajina zarından ayırılır ve usule uygun şekilde lazerle veya normal yolla çıkarılır daha sonra ayrılmış olan vajina kasları yakınlaştırılıp güçlendirilir. Daha sonra ise bozulmuş veya zayıflamış rekto-vajinal fasya adı verilen vajina zarı tamir edilip onarılır.

Kalan güçlü vajina mukozası eriyen estetik dikişlerle yeniden birleştirilir. Ardında için yapılan işlem vajinayı orijinal şekline ve boyutuna geri getirerek yenilenmiş esneklik ve sıkılık kazandırır. Bu cinsel zevkte ciddi bir artışa yol açar.Vajinoplasti operasyonlarının tıptaki isimleri "colporaphy anterior"(ön onarım) ve "colporaphy posterior" (arka onarım) olarak bilinmektedir. "colporaphy anterior"(ön onarım) idrar şikayetleri için yapılırken, "colporaphy posterior" (arka onarım) vajina daraltma amaçlı yapılır.

Lazerle vajina genişliliği tedavisi nasıl olur? Lazerle vajina daraltma

Lazer ameliyatlarda ve lokal olarak uygulanabilmektedir. Lazer uygulandığı bölgede ısı artışıyla yakma ve kesme işlemine yarayan bir alettir.Vajina daraltma labioplasti ameliyatlarında da kullanmaktayız.

Ameliyat dışında lokal kullanılan lazer ise vajina daraltma için kullanılmaktadır. Etki mekanizması uygulandığı bölgede ısı artışı yaparak kollojen sentezi artışına dayanmaktadır. Vajinaya bir prob yerleştirilerek vajina içine lazer uygulanır. Ne varki Lazerle vajina daraltma beklenen etkiyi sağlayamamıştır. Çünkü lazerin yaptığı daraltma yeterli olamamakta ve hastalarda yeterli memnuniyet olmamaktadır.

Özellikle çok geniş vajinalarda etkinliği sınırlı kalmaktadır. Ayrıca etkisi 6 ay kadar sürmekte olduğu ve genişlemenin tekrarladığı gözlemlenmektedir. Komplikasyon önceden öngörülemeyen ve istenmeyen ameliyat yan etkileridir. Aklınıza gelebilecek tüm cerrahi operasyonların komplikasyon riski vardır. Fakat tecrübeli ellerde bu komplikasyonlarla karşılaşmanız çok düşük seviyelerde olur.

Vajina estetiğini kimler yapar?

Vajina ve çevresi kadın doğum branşının alanıdır ve cerrahisini en iyi yapabilen branş Kadın Doğum bölümü olarak görülmektedir. Vajina estetik operasyonları, genital estetik konusunda tecrübeli Kadın doğum uzmanlarınca yapılabilir.

Ameliyattan Önce

Prosedür genellikle genel anestezi altında yapılır ve ameliyattan yaklaşık 6 saat öncesinden itibaren oruçlu gibi aç ve susuz kalmanız gerekir. Ameliyattan önceki hafta içinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır.

Ameliyattan Sonra

Vajinanın anatomik olarak çok iyi kan dolaşımına sahiptir. Bu nedenle iyileşmeme sorunu olmaz. Operasyon sonrası fazla ağrınız olmaz. Aynı gün taburcu olabilirsiniz. Yatmanız gerekmez. Operasyon sonrası günlerde işinize devam edebilirsiniz. Ortalama 3 hafta da iyileşir. Yaklaşık 45 gün sonra ilk cinsel ilişkinize girebilirsiniz.

Vajina daraltma ameliyatı fiyatı ne kadar? Vajina estetiği ücreti ne kadar?

Vajina daraltma ameliyatı yada diğer adıyla vajina estetiği ameliyatı fiyatı sıkça merak edilen konulardandır. Çünkü vajina genişliği problemi olan çok fazla kadın vardır. Bu tür operasyonlar genellikle bir kez yapılacağından olumlu sonuç almak çok önemlidir. O yüzden ücretten ziyade tecrübe ön plana çıkmaktadır. Her hastanın ne kadar bir estetiğe ihtiyacı olduğu doktor muayenesi ile belli olduğundan farklı ücretlendirmeler olabilmektedir.

Genel olarak vajinoplasti yapan doktorların istediği ücretler değişmekle birlikte ortalama bir fiyattır. Etik kurallar gereği internet ortamında fiyat vermemiz uygun olmamaktadır. Ancak detaylı bilgi ve ücret konusunu öğrenmek için kliniğimiz iletişim numaralarını hiç çekinmeden arayabilirsiniz.

Vajina genişlemesi ve diğer vajina problemleriyle ilgili faydalı bilgiler

Vajina neden koyu renktir?

Kadın cinsel organında melanosit denilen cilt rengimizi veren hücreler yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Günlük yaşamda yapılan ağdalar, güneş ışığı ve çeşitli kimyasallardan dolayı zaman zaman koyulaşıp açılabilir.

Vajina neden kokar? Vajinada koku neden olur?

Vajina normalde kokusuzdur. Fakat vajinadaki küçük yırtıklar, adet dönemleri, hormonal değişimler ve özellikle enfeksiyonlar vajina kokusunu etkiler. Ayrıca vajina dış ortama kapalı ve hava az almaktadır. Vajina kokuları farklı farklı olabilir. Özellikle çürümüş balık kokusu Bakteriyel vaginozis adı verilen bir enfeksiyonun neden olduğu bir kokudur. Gri beyaz köpüklü akıntı buna eşlik eder. Yada rahim ağzı yarasından sızan küçük kanamalar koku değişimleri yapabilir. Nedene yönelik tedavilerle bu kokular engellenebilir.

Vajinanın tahriş olması Vajina genellikle hafif asidik bir ortamı olan bir dokudur. Eğer çeşitli nedenlerden dolayı bazik ortam gelişirse bazı enfeksiyonlar gelişebilir. Örneğin mantar bazik ortamlarda gelişir veya vajina içini sabunla yıkarsanız vajina içi yine bazik olur ve mantar olursunuz. Mantar ve çeşitli enfeksiyonlar vajinada ve rahim ağzında tahriş yapar. Kuru yani ıslanmadan ilişki yaşarsanız da vajina tahriş olur. Özellikle sürekli enfeksiyonu olan vajinada tahriş çok fazla olur. Travmalara çok dayanıksız olur.

Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum

Vajinimus olmadığınızı düşünüyorsanız ilişkiye girememenizin nedeni genellikle yeterince ıslanmamanız ve psikolojik olarak hazır olmamanızdır. Yeterince ıslanmanız için ise yeterli miktarda uyarılmanız gerekmektedir. Eğer daha önce ilişkiye girmediyseniz ilişki sırasında çok ağrınız olacağı psikolojisi sizin cinsel uyarıları almanıza engel olacaktır. O yüzden psikolojik olarak hazır hissetmeden cinsel ilişkiye girmemeniz önemldir. İlişkiye giremiyorum diye panik yapmayın ve zaman kısıtlaması yapmayın. Sadece bunun normal olabileceğini düşünün. Ayrıca daha kolay cinsel birliktelik için kayganlaştırıcı kremlerden faydalabilirsiniz.

Vajina nasıl nemlendirilir?

Vajinanın en iyi nemlendiricisi vajinanın kendi salgılarıdır. Vajina bezleri mukus denilen yağlı ve yoğun bir sıvı salgılar. Bu sıvı özellikle cinsel olarak uyarılığınızda artış gösterir. Ayrıca hormonal olarak dönemsel farklılık gösterir. Özellikle östrojen hormonu bu salgıyı arttırır. Yumurtlama dönemlerinizde bu salgı ve kayganlık artar. Yine vajina kuruluğuna neden olan diğer faktörler vajinanın ağzının normalden fazla açık olmasıdır. Özellikle normal doğumlardan sonra vajinanın genişlemesine bağlı olarak vajina içine daha fazla hava girer ve vajina kuruluğuna neden olur. Ayrıca menopoza giren kadınlarda vajina kuruluğu sık görülür; bunun sebebi yeterli östrojenin artık vücut tarafından üretilmemesidir. Eğer vajina kuruluğu şikayetiniz fazla ise ve nemlendirici ilaç kullanmak isterseniz, doktor kontrolünde Östrojen içerikli kremler kullanabilirsiniz.

İlk gece ilişkiye girememe

İlk gece yani zifaf gecesi ilk cinsel ilişki özellikle, canım çok acıdığı için ilişkiye giremiyorum diye düşünülebilir.

Cinsel ilişkide acı ve ağrıya neden olacak bazı problemler şunlardır;

 • Yetrince ıslak değilsinizdir,
 • Vajina kaslarınızı aşırı kasıyorsunuzdur,
 • Psikolojik olarak hazır değisinizdir,
 • Vajina girişi çok dar olabilir.

Böyle bir durumda öncelikle psikolojik olarak hazır olmalısnız. Ayrıca iişki sırasında kayganlaştırıcılardan yardım almalısınız. Eğer bunlara rağmen iişkiye giremiyorsanız kadın doğum uzmanına başvurarak jinekolojik muayene olmalısınız.

Vajinada yanma

Vajinada yanama şikayetleri özellikle enfeksiyonlarından olmakla beraber, cinsel ilişkiye bağlı tahrişe bağlı da olabilmektedir.

Vajinal akıntı, vajinada mantar hakkında

Vajina akıntılarının en sık görülen şekli mantar akıntılarıdır. Mantar akıntıları süt kesiği gibi beyaz, gri renkte akıntılardır. Nedeni Candida mantarıdır. Yeşil akıntılar daha çok Trikomonas enfeksiyonlarına bağlı akıntılardır. Trichomonas vaginalis bir “protozoon” yani parazit grubu bir mikroorganizmadır bakteri değildir ama cinsel yolla bulaşır. Özellikle idrarda yanma ve kaşıntı da eşlik edebilir. Bakteriyel vajinozis te yine bir tür vajinal akıntı nedenidir. Sebebi vajina florasındaki bir grup bakterinin normalden fazla çoğalmasıdır. Tanı için yapılan test olan whiff testi pozitif çıkar. Gri beyaz akıntılar yaparlar. Cinsel yolla bulaşmaz. Kaşıntı ve idrarda yanma yapabilir.

Vajina neden uyuşur?

Genellikle vajinanın ciddi zarar gördüğü durumlarda vajina sinirsel olarak etkilenir ve uyuşmalar ortaya çıkabilir. Örneğin normal doğumda hasar görmüş bir vajinada uyuşma olması muhtemeldir.Bu uyuşma nedeniyle cinsel ilişkide hiçbir his alınamayabilir. Vajina bazen uzun süreli ve sık cinsel beraberlik yaşandığında da uyuşabilir. Ayrıca diyabet hastalarında da bu uyuşma görülür.

Vajina neden kalp gibi atar?

Orgazm sırasında vajina kalp gibi atabilir. Bu vajina kan akım değişimleri sonucu oluşur. Ayrıca inflamasyon denilen hasar veya iltihap durumlarında da aynı his yaşanabilir.

SORU SORABİLİRSİNİZ

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234