Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Genital Estetik

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik ameliyatı, genital bölgenin (vajina, iç dudaklar, dış dudaklar, klitoris ve ilgili çevre dokular) estetik görünüm ve fonksiyon açılarından hastanın istediği görünüme ve konfora getirilmesi operasyonlarını içerir.

Yine genital dolgular ve PRP (platelet rich plasma) gibi ek uygulamalar genital estetikte sık kullanılmaktadır. Vajina estetiği, vajina daraltma, cinsel organ estetiği, genital güzelleştirme, cinsel bölge estetiği ve cinsel estetik olarak da isimlendirilmektedir.

Genital estetik operasyonları, tıpkı burun veya göğüs estetiğinde olduğu gibi bir kadının özgüvenini arttırıcı etkisi çok fazladır. Ayrıca mutlu bir cinsel hayatın anahtarıdır. Genital estetik isteyen hastalarımıza özellikle duyarlıyız ve kendilerine rahat bir atmosfer içinde en iyi sonuca ulaştırmak için çalışıyoruz.

Lazerle genital estetik ameliyatı yine çok sorulan tekniklerden. Lazerin çalışma mekanizma lokal uyguladığı ısı artışına bağlıdır. Ameliyatlarda yakma ve kesme işine yararken diğer lokal uygulamalarında vajina daraltmada da kullanılmaktadır. Vajina daraltmadaki etkisi geçicidir ve çok geniş vajinaları yeterince daraltamaz. Lazeri labioplasti ameliyatlarında da kullanabiliyoruz.

Genital bölge nelerden oluşur?

 • Vajina,
 • İç dudaklar,
 • Dış dudaklar,
 • Klitorisi örten cilt (klitoral hood),
 • perine (vajina alt sınırı ile anüs arası alan),
 • Mons pubis (sezeryan yeri ile vajina üst kısmı arasında kalan alan) bölgelerinden oluşur.

Vajina dışındaki dış genital bölgeye tıpta vulva adı verilmektedir.

Genital estetik ameliyatları nelerdir?

 • Vajinoplasti,
 • Kızlık zarı dikimi,
 • Labioplasti,
 • Klitoris estetiği(Klitoral hoodoplasti),
 • Perineoplasti,
 • Monsplasti.

Vajinoplasti

Vajina daraltma ameliyatı nın diğer adı vajinoplasti ameliyatıdır. Vajinoplasti özellikle vajinanın daraltılması için yapılır. Çünkü hastalardan gelen temel istekte budur. Özellikle vajina daraltma operasyonu günümüzde çok rağbet gören bir genital estetik ameliyatıdır.

Vajina genişliğinden yakınan çok fazla kadın vardır. Vajinanın bollaşması kadın ve eşi açısından bir çok sorunu beraberinde getirmektedir. Özellikle kadın ve erkek cinsel ilişkiden haz alamadıklarından yakınırlar. Bu sorun cinsel soğukluğa neden olur.

Cinsel soğukluk olduğunda da kişisel tartışmalara sebebiyet vermektedir. Vajinoplasti yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyattır. Genellikle genel anesteziyle olur. Hastanede yatmanıza gerek yoktur. Ameliyattan sonra evinize dönebilirsiniz. Ortalama 3 hafta da iyileşir. Yaklaşık 6 hafta sonra ilk ilişkinize girebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi vajinoplasti yazımızda bulabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar Kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimidir. Kalıcı kızlık zarı dikimi bir ömür boyu kalan dikim yöntemidir. Flep yöntemiyle yeniden kızlık zarı eski sağlamlığına getirilir. Geçici kızlık zarı dikimi ise adından da anlaşılacağı üzere geçici olarak belli bir zaman dilimi için dikilir.

Geçici kızlık zarı dikimi genellikle 5-7 günlüğüne dikilir. Özellikle düğünü çok yakın kızlar geçici dimi tercih eder. Düğün tarihi uzak veya düğün tarihi olmayan kızlarımız kalıcı kızlık zarı dikimini tercih ederler. Kızlık zarı hakkında çok daha geniş ve detaylı bilgiyi kızlık zarı dikimi sayfamızda bulabilirsiniz.

Labioplasti

Labioplasti ameliyatı diğer adıyla vajina dudak estetiği ameliyatı da diğer genital estetik ameliyatları gibi günümüzde çok popüler bir ameliyattır.’Labia’ tıpta dudak anlamına gelir.Vajina iki çift dudak vardır. Bunlar dıştan içe doğru dış dudaklar ve iç dudaklardır.

Dış dudakların şekli özellikle doğum, yaşlanma ve kilo vermeyle bozulurken, iç dudaklarda doğum, ağda, genetik ve yaşlanma gibi etmenlerden dolayı şekil bozuklukları olur.

Vajina dış dudak estetiği, vajina dış dudakları kadın cinsel organının en dıştan görünen kısmıdır. İçinde yağ depolar. Kilo aldığınızda dış dudaklar yağ ile dolacağından daha dolgun durur. Birden kilo verdiğinizde içindeki yağ eriyeceğinden cilt daha sarkık durur. Eğer yaşlanmada üzerine eklenirse kırışık ve sarkık bir dış dudağınız olabilir. Bu gibi durumlarda Labioplasti ile dış dudağın sarkık ve kırışık cildi alınarak daha gergin ve genç bir dış dudak elde edilir.

Vajina dış dudak dolgusu, labioplastide gereksiz fazla olan cilt alınır ve kırışıklıklar gider, fakat gergin olduğu kadar dolgunda olmasını isterseniz, o zaman dış dudak dolgusu da yaptırmalısınız.

Vajina dış dudak dolgusu kullanılan dolgu malzemesine göre iki farklı şekilde yapılmaktadır. Birinci dolgu maddesi Hyaluronik asittir. Ağız dudaklarında kullanılan çapraz bağlı hyaluronik asitle vajina dudaklarının doldurulma işlemidir.

Hyaluronik asit dolgusu ortalama 6 ay kalıcılığı vardır. Hayaluronik asitin aynı zamanda cildi nemlendirme özelliği de mevcuttur. İşlem ortalama 15 dakika sürer ve lokal anestezi uygulanır. Basit bir işlemdir.

İkinci dolgu yönteminde ise vajina dış dudaklarının otolog yağ ile doldurulmasıdır. Yani kendi yağınızla doldurulması işlemidir. Size ait yağ dolgusu ile yapılan dolgular kalıcı dolgulardır. Yağ dolgusunda kullanılacak yağ göbekten veya basenden alınmaktadır.

Vajina iç dudak estetiği tıptaki ismi labia minordur. Vajina iç dudak şikayetleri özellikle genç kızlarımızda çokça yaşanmakta ve çözüm arayışlarına girmektedir. Günümüzde yüz ve diğer vücut estetikleri artık çok önemli bir hale gelmiştir.

Genital estetiğin önemi artık kadınlar tarafından çok daha fazla anlaşılmıştır. Özellikle vajina hijyeni ve bikini giyildiğindeki rahatsızlıklar bu operasyona ilgiyi arttırmıştır. Vajina dudaklarındaki koyu görünüm ve büyüklük görünümsel olarak ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Labioplasti ameliyatı ile cinsel organdaki koyu görünüm gitmektedir.

Labioplasti ameliyatına başvuru en çok şu sebeplerden olmaktadır;

 • Genişlemiş ve büyümüş vajina dudakları cinsel ilişki veya spor aktiviteleri sırasında tahrişe neden oluyorsa,
 • Doğum sırasında vajina dudaklarında sarkma veya yırtılma olduysa,
 • Sık sık tahriş oluyor ve buna bağlı olarak dokununca acı veriyorsa,
 • Sık sık terleme ve akıntıya sebep oluyorsa,
 • Mayo veya Tayt gibi sıkı giysiler giyinildiğinde dışarıdan bakıldığında belli oluyor ve bu sizi rahatsız ediyorsa,
 • Vulvanızın (kadın cinsel organının dış görünümü) büyük veya asimetrik görünümü nedeniyle özgüven eksikliğiniz oluyorsa.

Labioplasti ameliyatıyla vajina dudaklarınız çok daha küçük ve estetik bir görünüm kazanır ayrıca koyu renkten kurtulursunuz, çünkü dudakların rengi ameliyattan sonra açılır.

Klitoris Estetiği

Klitoris bir kadının cinsel haz ve tatminini sağlayan en önemli erektil organdır. Klitoris sinirsel açıdan çok yoğundur. Klitoris cinsel uyarılmada çok önemlidir.

Klitorisin üzerini örten cilt bazen gereğinden fazla büyük ve geniş olabilmektedir. Bu fazla cilt görünümsel olarak hoş durmamaktadır. Ayrıca fazla klitoris cildi cinsel ilişki sırasında klitorisi fazla kapattığı için uyarıyı ve hazzı azaltabilmektedir. Klitorisin üzerinde bulunan bu cilt örtüsünün tıptaki ismi Klitoral hood dur. Türkçe'deki karşılığı ise klitoris şapkasıdır.

Klitoris estetiği ameliyatı klitorisi örten fazla cildin küçültülerek aha estetik bir kazanmasını sağlar. Ayrıca klitorisin daha kolay uyarılmasını sağlayarak cinsel haz ve tatmini çok fazla arttırır. Klitoris estetiği ameliyatında kesinlikle klitorise karışılmaz sadece fazla cilt alınır.

Perinoplasti

Perine anüs ile vajina arasında kalan kısım arasına verilen isimdir. Doğumlardan veya yaşlanmaya bağlı olarak vajina ağzı normalden fazla açılabilir anüse yaklaşabilir. Bu hem görünüm olarak hoş durmaz hem de fazla açıklığa bağlı olarak vajinada akıntı yapar. Ayrıca ağzı açık bir vajina da vajina kuruluğu sık gözlenir. Bu nedenlerden dolayı perie bölgesine estetik bir operasyon yapılarak vajina ağzı açıklığı perinoplasti ameliyatı ile küçültülür. Böyelikle anüs ile vajina girişi birbirinden uzaklaşır.

Genital estetik fiyatı ne kadar?

Genital estetik ücreti yapılan işlemle göre değişmektedir. Ayrıca genellikle kombinasyon genital estetikler istenmektedir. Örneğin vajina daraltma ile birlikte labioplasti istenebilmektedir. Bu nedenden dolayı buradan fiyat verememekteyiz. İletişim numaralarımızdan bize hiç çekinmeden ulaşabilir ve fiyat ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

SORU SORABİLİRSİNİZ

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234