Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Labioplasti, labia ve ona bağlı çevre dış genital yapılarının görünümünü güzelleştirmek ve rahat bir şekilde işlev görmesini sağlamak için tasarlanmış küçük bir cerrahi prosedürdür.

Bu operasyon çoğunlukla dudakların dışarıya doğru çıkıntılarını azaltmak ve herhangi bir asimetri veya düzensizliği düzeltmek için fazla dokunun iç veya dış labiadan cerrahi olarak çıkarılmasını içerir. Bir çok kadın bu operasyonun genital organlarıyla ilgili endişelerine bir çözüm olduğunu fark ettikçe bu prosedür giderek daha popüler hale gelmektedir.

Sıklıkla kadınlar, asimetri veya her iki tarafın aşırı büyüklüğü nedeniyle labialarının anatomik görünümünden memnun olmadığını belirtmektedirler. Ayrıca dudakların koyu görünümünden şikayet eden bir çok kadın vardır. Kadınlar egzersiz ve sıkı giysiler giyerken fiziksel rahatsızlıklar hissetmekte veya cinsel ilişki sırasında eşlerinden gelen tepkilerinden şikayet etmektedirler.

Labioplasti ameliyatı, labia minor (vajina iç dudağı) labia major (vajina dış dudağı) ve gerektiğinde birlikte klitoris cilt tepeciğinin boyutunu hassas bir şekilde ayarlayabilen düzeltici bir genital prosedürdür.

Bazı hastalarda küçük dudakların küçültülmesi yeterli olurken, bazılarında büyük dudakların küçültülmesi ile en iyi sonuçları elde edilir. Diğer bazı hastalar ise ayrıca klitoris derisi azaltılmasını da ister. Genellikle küçük dudaklar ile klitoris tepeciğinin estetiği birlikte istenmektedir.

Labioplasti, hastanın gerek psikolojik gerek fonksiyonel olarak rahatlığını sağlamak ve hastanın kozmetik hedeflerine ulaşmak için yapılır. Vücudunuz konusunda kendinizden emin ve rahat hissetmeyi hak ediyorsunuz. Labioplasti sayesinde hastalar daha özgüvenli olurlar, rahat egzersiz yapabilirler ve mayolarını giyip plaja daha rahat gidebilirler.

Vajina dudak sarkması nasıl olur?

Labioplasti, genişlemiş labia majora veya labia minora'yı boyut olarak küçültmek için yapılan bir operasyondur.

İç vajina dudaklarının büyümesi genellikle ergenlik döneminde başlar ve zamanla artabilir, özellikle hamilelik veya doğumlar bunu hızlandırabilir.

Tersine, vajina dış dudak büyümes yaşlanma ile ortaya çıkar ve doku yaşlanması ve gevşekliğinin bir sonucu olarak dış labial sarkmaya neden olur. Bu nedenle labioplasti, labialarının büyüklüğünde ve şeklinde iyileşme görmek isteyen her labiaplasti, dış genital organların estetik görünümünü iyileştirmeye yardımcı olan bir prosedürdür. Bu alan tipik olarak klitoral başlık, labia majora ve labia minoradan oluşur.

En yaygın olarak, labiaplastinin amacı labia minora (iç dudaklar) ve klitoral kaputun boyutunu ve önemini azaltmaktır. Böylece artık labia majora (dış veya daha büyük labia) seviyesinin altına uzanmazlar. Birçok kadın sadece kozmetik nedenlerle labiaplasti almak istiyor. Bununla birlikte, diğerleri aşırı uzun veya belirgin labia minora ve klitoral başlıkta bulunan aşırı cildin neden olduğu sürtünme, kronik ıslaklık, kurutma veya tahriş semptomlarını iyileştirmek ister.

Kadınlar en sık hangi şikayetlerden dolayı labioplasti ameliyatı olmak istiyorlar;

 • Büyük, sarkık vajina dudakları,
 • Koyu vajina dudakları,
 • Sık sık akıntı olması,
 • Genital bölgede aşırı terleme olması,
 • Spor yaparken yaşanan rahatsızlıklar,
 • Bikini ve dar giysiler giyinildiğinde görünümsel rahatsızlıklar,
 • İdrar ve akıntı bulaşması sonucu genital bölgede kötü koku olması (özellikle dudakların cilt girintilerinde birikimler olur).

Vajina Dudaklarının Anatomisi

vajina dudakları anatomisi

Labia minora vulva bölgesinin bir parçasıdır. Bunlar vajinal açıklığın her iki tarafındabulunan mukokutanöz (mukoza-cilt) kıvrımlarıdır. Labia minor çok az cilt altı dokuya sahiptir ve kıl hücresi bulunmaz. Klitoris başlığından (klitorisi örten cilt) başlar labia uzantısı olan frenulumu oluşturur, vajina açıklığı boyunca aşağı doğru uzanır arka kıvrımı oluşturarak labia major denilen büyük dış dudaklarla birleşir.

Vajina küçük dudaklarını genel olarak hayali yatay çizgilerle 3 parçaya bölerek değerlendiririz. Üst parça klitorisle ilişkili cildi ve klitoris çevre dokusunu içerir. Orta parça en geniş ve sarkık olan labia parçasıdır.

Üçüncü parça ise aşağı doğru incelmiş vajinanın altına doğru kıvrılan parçasıdır. Her üç bölümde, operasyon planını yaparken dikkate alınması gereken önemli anatomik parametrelerdir.

Labia boyutları ve şekilleri kişiden kişiye değişir, ancak genel olarak konuşursak, küçük dudakların üst kısımları daha büyük ve geniştir.

Labioplasti olmak istediğinizde sırayla neler oluyor?

Bir labioplasti prosedürü geçirmeyi düşündüğünüzde doktorunuzdan randevu alırsınız.

Kadın doğum uzmanı olan doktorunuz öncelikle sizin şikayetlerinizi dinler ardından fizik ve jinekolojik muayenenizi yapar. Ardından muayene bulgularını ve sizin şikeyetlerinize göre bir ameliyat planı belirler. Akabinde size daha önce sizin şikayetlerinize benzer vajina dudakları fotoğraflarını gösterir.

Doktorunuz size daha önce yapmış olduğu operasyonların öncesi ve sonrası resimlerini göstererek sizin nasıl bir estetik görünüm istediğinizi anlar. Bu sayede sizin de doktorunuza güveniniz artar. Beraberinde aynı seansta diğer vajina gençleştirme prosedürlerinin uygulanıp uygulanmayacağını sizinle görüşür. Ardından size ve doktorunuzun randevu planına göre ameliyat randevusu verilir.

Özel bir konu olduğundan utanma sıkılma gibi bazı hisler yaşayabilirsiniz. Ama unutmayın ki biz her gün bu tür şikayetleri olan hastalarla görüşüyoruz ve bu bizim işimiz. Bir kadın olarak utanma duygularınızın sizi yaşam kalitenizden uzaklaştırmasına izin vermenize gerek yoktur.

Labioplasti rahat egzersiz yapma, cinsel ilişkiden daha fazla zevk alma ve istediğiniz kıyafetleri giyme yeteneğinizi ve özgürlüğünüzü geri kazandırır. Labioplasti olmayı düşünüyorsanız direk bizi arayabilir ya da daha önce yaptığımız binlerce ameliyatların öncesi ve sonrası resimleriniz kliniğimize gelerek görebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı - Vajina Küçük İç Dudak Estetiği Ameliyatı

Labioplasti ameliyatı halk arasında vajina dudak küçültme ameliyatı olarak da bilinir. Labioplasti her yaştan kadın için popüler bir cerrahi tedavi seçeneğidir. Bu cerrahi, asimetri veya uzun sarkık labia ile ilgili problemleri olan hastalarda endikedir.

Labiaplasti prosedürleri çoğu durumda lokal anestezi altında yapılır, ancak bu prosedür için genel anestezi de mümkündür. Uygulanan teknik, bireysel hasta parametrelerine ve anatomik konuma dayanmaktadır. Ele alınması gereken bölgeyi hedefleyen her hastaya uygun ameliyat öncesi planlama yapılır.

Labia üzerinde ameliyat yapılırken cerrahi hassasiyet ve detaylara dikkat edilir. Simetri ve mümkün olan en iyi estetik sonuçları sağlamak için ayrıntılara titizlikle dikkat edilir. Labioplasti genellikle bir saatten kısa sürede tamamlanabilen küçük bir prosedürdür.

Labia minorayı azaltmak için iki olası çözüm vardır;

 • Klitorisin altındaki bölge ile sınırlı bir işlem
 • klitorisin üzerindeki bölge dahil olmak üzere daha geniş bir işlem.

Fazla, sarkık dudak dokusu çıkarılır ve bölgenin estetik görünümü oluşturulur.

Kadınlar her yaşta, labialarının ve / veya klitoris çıkıntılarının büyüklüğü ile ilgili bir çok sorunlarla karşılaşabilirler. Kadınların daha büyük veya düzensiz şekilli dış labia, iç labia veya her ikisinde şekil bozukluğu olması nadir bir durum değildir. Neyse ki, labioplasti kadın hastaların vücutlarında tekrar görmek istedikleri estetiği, rahatlığı ve güveni yeniden sağlamaktadır.

Labioplasti, daha sıkı ve eşit bir görünüm kazandırır ve aynı zamanda labianın şekli veya durumunun neden olduğu fiziksel rahatsızlığı hafifletir. İşlem genel anestezi altında yapılır ancak hasta istediği takdirde lokal anestezi altında yapılabilir. Yatış gerekli değildir. Labioplasti ameliyatından sonra hemen eve dönebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatından Önce

Ameliyat olmak için sağlık sakıncalarınız olmadıkça ameliyat adet olmadığınız bir dönemde yapılabilir. Adet çok yakınsa adet geciktiriciler kullanılabilir veya adetinizin bitmesini bekleyebilirsiniz. Adetliyken randevu alabilir ve adet sonrası ameliyat olabilirsiniz.

Ameliyattan önce, her iki vajinal dudak hijyen nedeniyle tamamen traş edilmelidir veya epilasyonlu olmalıdır. Ameliyattan önceki hafta içinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır.

Çoğu labioplasti operasyonu klitoris ve dudakların durumuna göre 45 dakikanın altında tamamlanabilir. Sizin beklentileriniz ile doktorunuzun tecrübe ve önerileri doğrultusunda ortak bir karar verilerek labioplasti ameliyatınızın nasıl olacağı planlanır.

Labioplasti Ameliyatı

Cerrahi tekniklerimizde en güncel teknik veteknolojileri kullanıyoruz. Operasyondan önce hastanın muayenesi yapılmakta belirlenen şekil bozuklukları ve hastanın isteği doğrultusunda operasyon gerçekleşmektedir. Lazer labioplasti; operasyonda kesinin CO2 lazer kullanılarak gerçekleştirilmesi işlemidir. Yani teknikler aynıdır sadece bistüri yerine lazer kullanılır. Günümüzde ameliyatlarda sıkça kullanılmaktayız.

Labioplasti operasyonu;

 • Trim Tekniği,
 • Wedge Rezeksiyon,
 • 3D redüksiyon yöntemleri ile yapılabilir.

Kenar eksizyonu veya lineer labioplasti olarak da bilinen trim yöntemi ile gerçekleştirilen bir labioplasti, pigmentli koyu labia minoranın fazla dış kısmı kesilerek çıkarılır. Fazla doku çıkarılır ve insizyon estetik kendiliğinden eriyebilen çok ince dikişlerle kapatılır.

Vajina iç dudak büyüklüğünde diğer bir teknik ise kama şeklinde çıkarma wedge rezeksiyon yöntemidir. Hastanın kliniğine göre tercih edilebilir. Bu teknikte, dudak dokusunun bir kısmını, genellikle dudak ortasından çıkararak yapılır. Labia'nın arta kalan üst ve alt kısımları daha sonra birleştirilir.

Bir diğer üçüncü teknikte, labia minora cilt fazlalığının azaltılmasına ek olarak klitorisin her iki tarafındaki cilt fazlalığını gidermek için bir 3D labioplasti ile operasyon alanı genişletilebilir, böylece hem dikey hem de yatay cilt fazlalığı azaltılır.

İlk olarak vajina dudakları doğru bir şekilde ölçülür ve çıkarılacak doku işaretlenir. Bu yöntem dudakların mümkün olan en iyi simetriye ulaşılmasını sağlar. En doğal oranı elde etmek için gereksiz cilt ve sarkmış doku fazlalıkları vajina dudaklarından çıkarılır. Eriyen estetik dikişler kesileri kapatmak için kullanılır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Bakım

Labiaplastiyi takiben, genital bölgede hijyen çok önemlidir. Kullanılan dikişler kendiliğinden erir ve alınması gerekmez. Antiseptik merhem veya solüsyonlar bölgesel olarak kullanılır ve hafif pansumanlar uygulanır.

İşleminizden sonra hafif ödem hissedebilirsiniz, ancak labioplastinin ödemleri 3 gün içinde azalacaktır. İlk 3 gün operasyon alanına düzenli buz kompresi uygularsanız, işlem sonrası olabilecek hafif ödem ve yangıyı azaltır.

Önerilen ilaçları kullanarak son derece konforlu bir ameliyat sonrası iyileşme dönemi geçirirsiniz. Hastalara ilk 4 hafta boyunca spor aktivitelerinden ve cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilir. Ameliyat gününden sonra ertesi gün işinize geri dönebilirsiniz.

Bir labioplasti ameliyatı sonrası vajina dudakları hızlı ve başarılı bir iyileşme oranına sahiptir. Ameliyat izi kalmaz. İyileşmeyi hızlandırmak, komplikasyonları önlemek ve yaraları korumak için steril bir bandaj veya antiseptik sprey solusyonlar kullanılır.

İyotlu solusyonlar (tentürdiyot) bölge temizliğinde sık tercih edilir. Steril olduğu için idrarın olumsuz bir etkisi yoktur. Bölge kuru ve temiz tutulmalıdır. Kuru tutmak amaçlı eczanelerde bulacağınız steril gazlı bezleri kullanabilirsiniz.

Özellikle operasyondan 3 gün sonra temiz tuvalet kağıtlarıyla da kuruluk sağlanabilir. Banyoları ayakta yapmak yara iyileşmesi açısından daha uygundur. Çünkü oturarak yıkanmada operasyon bölgesi çok daha fazla su ile temas edecektir.

İyileşme süresi normal doğumda bebeğin kafasının çıkmasını kolaylaştırmak için kesi olan epizyotomi kesisinin iyileşme süresi ile yaklaşık aynıdır (yaklaşık 5-7 gün). Tam doku sağlamlaşması 15 gün içinde olur. Bölge, iyileşme tamamlanana kadar doktor tarafından düzenli olarak incelenir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 3 gün buz uygulamaları ödem ve yangının hızlı toparlamasını sağlar.

Labioplasti ameliyatı korkulacak bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrasında çok fazla sorun olmaz. Ayrıca riski yoktur. Ameliyat sonrası sorularınız veya sorunlarınız için günün 24 saati hizmetinizdeyiz.

Olası Komplikasyonlar

Herhangi bir operasyonda olduğu gibi operasyon bölgesinde hafif ödem ve yangı olabilir. Fakat bunların hepsi geçicidir. Doku, ancak birkaç gün sonra şişme azalacaktır.Hassasiyet kaybı yoktur.

Adet döneminde labioplasti ameliyatı olunabilir mi?

Labioplasti ameliyatı adet döneminizde yapılabilir yani adet zamanlanması şart değildir.

Başka bir deyişle, adet döngünüzün herhangi bir döneminde vajina dudak küçültme ameliyatı olmak tamamen güvenlidir. Ameliyat gününüzde adet döneminizin olması sonucu etkilememektedir. Bununla birlikte, operasyon sonrası bakım ve hijyen bakımından sizi yorabileceğinden, ilaveten bazı kadınlarda şiddetli mens ağrıları yaşandığından üst üste binmemesi için adet döneminiz dışında yapılması daha uygundur. Labioplasti ameliyatı adet düzeninizi değiştirmez.

Vajina Dış Dudak Estetiği Ameliyatı (Labıa Major Küçültme Ameliyatı)

Labia majoranın küçültülmesi, diğer adıyla vajina dış dudak küçültme ameliyatı liposuction yoluyla fazla yağ dokusunun çıkartılmasıyla elde edilir. İşlem lokal anestezi altında yapılır, ancak hasta isterse genel anestezi altında da yapılabilir. Yatış gerekli değildir.

Vajina dış dudak gençleştirme ve küçültme operasyonu diğer adıyla labia majora redüksiyonu ise sarkmış ve kırışmış fazla dış dudak cilt dokusunun daha gergin ve küçük hale getirilmesi operasyonudur. Fiziksel bir muayene, fazla cilt ve yağ olup olmadığını veya sadece fazla yağ olup olmadığını gösterecektir. Genel olarak yaklaşım, fazla yağ ve cildi azaltmaktır.

Ameliyattan Önce

İşlem genellikle genel anestezi altında yapılır, ancak hasta istediği takdirde lokal anestezi altında da yapılabilir. Ne özel bir hazırlık ne de hastanede yatış süresi gereklidir. Sadece bazı kan tahlilleriniz operasyon öncesi sizden alınacaktır.

Tıbbi sakıncalarınız olmadıkça, ameliyat adet döneminizin olmadığı bir tarihte yapılabilir ve genital bölge ameliyattan önce hijyen nedeniyle tamamen traş edilmeli veya epiasyonlu olmalıdır. Ameliyatta genel anestezi alacaksanız, ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren oruç tutuyor gibi hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Ameliyattan önceki hafta içinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır.

Ameliyat

En doğala yakın simetrik oranı elde etmek için sarkmış, genişlemiş yorgun cilt ve doku dış vajina dudaklarından (labia majoradan) çıkarılır. Bu operasyonda estetik emilebilen ince dikişler kullanılır ve görünmeyen iç yerlerden diiş atılacağından dışarıdan herhangi bir iz görülmez. Zaten estetik dikişler izde bırakmazlar.

Labia majoranın yağı alınarak küçültülmesi prosedürü işe sıradan bir liposuction ile aynıdır. Gereksiz yağ dokusu, bir kanül kullanılarak küçük bir insizyonla çıkarılır. Kesme alanını kapatmak için emilir estetik dikişler kullanılır (yaklaşık 2 mm’lik bir yerden alınır). İyileştikten sonra geride kalan yara izleri görünmezler.

Ameliyattan Sonra

Kesi yeri steril bantla korunur. Ameliyat sonrası hafif ödem ve ekimoz olabilir. Fakat çok kısa bir zaman sonra geçer. Yine ameliyat sonrası ağrınız çok fazla olmaz, zaten ağrı kesici desteği verilecektir. İşlemden sonra evinize dönebilirsiniz.

Bir kaç gün buz kompresi uygulaması ödem ve yangıları azaltmada etkilidir. Bölge, iyileşme tamamlanana kadar doktorunuz tarafından düzenli aralıklarla kontrol edilir. Ameliyattan önce ve sonraki sorularınız veya sorunlarınız için günün 24 saati hizmetinizdeyiz.

Olası Komplikasyonlar

Labia redüksiyonu bir ameliyattır ve her türlü ameliyatta olduğu gibi bir miktar ödem olabilir. Ancak birkaç gün sonra şişlik azalacaktır.

Labioplasti fiyatı ne kadar?

Labioplasti ameliyatı fiyatı sıkça araştırılan konulardandır.Labioplasti ameliyatı ücreti kliniklerden kliniğe hafif değişim göstermekle beraber genellikle benzer ücretler verilmektedir.Labioplasti ameliyatı beraberinde başka ek genital estetik ameliyatının olup olmamasına göre değişmektedir.

Fiyat kadar tecrübenin de çok önemli olduğu labioplasti ameliyatı bütçenizi çok zorlamayacak bir operasyondur. Fiyat bilgisi ve detaylı bilgi için hiç çekinmeden bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz veya direk kliniğimize gelip ücretsiz bir görüşme sağlayıp daha önce yapılmış labioplasti operasyonlarının öncesi sonrası fotoğraflarını görebilirsiniz.

SORU SORABİLİRSİNİZ

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234