Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Vajina Daraltma ve Evlilik

Vajina Daraltma ve Evlilik

Vajina Daraltma ve Evlilik Hakkında

Vajina daraltma operasyonun tıptaki ismi ‘vajinoplasti’dir. Vajina daraltma operasyonu özellikle son 10 yıldır bir çok evli çift tarafından araştırılmakta ve yaptırılmaktadır. Vajina kadınların genital bölgesinin dışarıdan görünmeyen önemli bir kısmıdır.

Cinsel ilişki sırasında vajina ile penis arasındaki uyum ve sürtünme cinsel hazzın temel yapıtaşını oluşturmaktadır. Vajinanın iç yüzeyi mukoza ile kaplıdır. Bu mukozanın tırtıklı bir yapısı vardır. Bu tırtıklara ‘ruga’ denilmaktedir.

Vajina mukozasının altında ise fasya adı verilen bağ dokusu vardır. Bu bağ dokusu mukozayı sıkı tutarak mukozanın bozulmasını ve yırtılmasını engeller.

Fasya altında ise vajina kasları bulunmaktadır. Vajina kası incedir ve tüm vajinayı sarar. Vajina, ayrıca özellikle vajina boyunun girişteki ilk yarısına kadar pelvik kaslarla alttan desteklenir.

Vajina kayganlığını, vajinanın kendine has salgı bezlerinden salgılanan mukus sağlar. Mukus tükürük benzeri ama daha yağlı bir salgıdır. Bu mukus hem daha konforlu bir cinsel ilişki sağlar hem de vajinayı tahrişlerden korur.

Bu anatomik bütünlüğün herhangi bir kısmında olan zayıflama veya bozulma vajina da genişlemeye neden olur. Vajinanın aslında çok esnek bir yapısı vardır. Bu esneme özelliği sayesinde normal doğumda bebeğin bu dar kanaldan geçişine izin verir.

Her ne kadar esnek olsa da özellikle zor doğumlarda ve iri bebek doğumlarında kalıcı hasar kalma olasılığı çok yüksektir. Hatta doğumunda hiç sıkıntı yaşamadığını söyleyen ama doğumdan sonra vajinamda genişleme oldu diye bize başvuran hasta sayısı hiç de az değildir. Yani normal doğumların bir kısmı vajinanın anatomisinde fark edilir kalıcı hasarlar verebilmektedir.

Sadece normal doğum değil sezaryen olanlarında bir kısmı yine vajina genişliği nedeniyle başvurabilmektedir. Doğumlarında sezaryen olan hastalarda her ne kadar bebek vajinadan geçmese de vajinadaki genişlemenin en büyük nedeni gebelik süreci boyunca bebeğin ve ağırlaşmış rahmin vajinaya olan baskısı yüzünden vajinadaki kas ve bağ dokusunda oluşan ayrışma ve zayıflamadır.

Doğum dışında vajina bollaşmasının diğer en önemli nedenleri yaşlanma, genetik ve kilolu olmaktır. Yaşlanmaya bağlı olarak doku zayıflamaları yüzünden vajina kendini bırakacak ve sarkmalar olabilecektir. Kilolu olunca karın içi basıncı artacak ve aynı gebelikteki gibi vajina dokuları zayıflayacaktır.

Vajina daraltma ameliyatı neden önemlidir?

Vajinoplasti ameliyatı genişlemiş bir vajinayı yeniden eski form ve sıkılığına kavulturur.Gerek görünümsel gerekse fonksiyonel olarak bozulmuş olan vajina yetilerini yeniden kazandırır.

Bir çok evli evli çift vajina genişlemesi nedeniyle özel hayatlarında huzursuzluk ve mutsuzluk yaşmaktadırlar. Hatta cinsel yaşamdaki mutsuzlukları diğer konularda normalde çıkmayacak tartışmaların fitilini ateşlemektedir. Daha kötüsü ise aldatma oranı artmaktadır.Ve ilişkiler tamamen geri dönüşsüz yollara girebilmektedir.Erkekler genellikle eşleri kırılmasın diye içlerinde olan mutsuzluğu söyleyemeyebilirler.

Hastalarımın bir kısmından duyduğum benzer cümleler bunu çok güzel özetlemektedir. ‘Eşim sorduğumda bir şey söylemiyor yada sorduğumda sıkıntı yok‘ diyor ama ben tatmin olmadığını hissediyorum. Sadece erkek açısından değil bir kadın da penisi tam kavrayamadığında cinsellikten soğur ve mutsuz olur.

Vajina genişliği şikayeti olan hastalarımın bir kısmı ise ‘eşimle beraber olduğumda bir şey anlamıyorum, cinsel yaşamım bitti’ şeklinde şikayetlerini dile getirmekteler. Eğer sizde de bu problem var yada var olduğunu hissediyorsanız ilişkiniz ve evliliğiniz geri dönüşsüz yola girmeden veya cinsel hayatınızdaki rengi ve mutluluğu yeniden yakalamak için vajinoplasti operasyonunu düşünmelisiniz.

SORU SORABİLİRSİNİZ

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234