Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Adana Labioplasti

Adana Labioplasti

Adana Labioplasti

Labioplasti ameliyatı, vajina dudakları diye tabir edilen vajina girişinin her iki tarafında bulunan koyu renkli deri kıvrımlarının boyutunu azaltmak için yapılan cerrahi bir işemdir. Labial redüksiyon da denir, labia minoranın diğer adıyla vajinanın iç dudaklarının boyutunu küçülterek estetik görünüm kazanması için tasarlanmış bir dizi işlemi içerir.

Kadınların bu operasyonun talep edilmesinin en yaygın nedeni, labiaların çok büyük ve estetik açıdan hoş olmayan görünümde olmalarıdır.

Yine birçok kadın, labialarının büyük boyutundan kaynaklanan sıkı giysiler giyinildiğinde dışarıdan farkedildiğini veya bisiklete binme gibi sporlar sırasında rahatsız ettiğini belirtmektedirler.

Diğer şikayetler ise çok sık vajina enfeksiyonuna bağlı akıntılarının olması ve cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girerken dudakların gerilmesinden kaynaklanan acıdır. Ayrıca idarar bulaşması ve terlemeye bağlı kötü kokuda sık olmaktadır. Labialarla ilgili görülen en sık görülen şikayetler;

 • Labia minoranın labia majora'dan daha uzun(iç dudağın dış dudaklardan daha büyük olup dışarı doğru sarkması) olması durumu,
 • Doğuma vesaire nedenlerle sonradan oluşan şekil düzensizlikleri,
 • Asimetrik görünüm,
 • Doğuştan olan şekil bozuklukları.

Vajina iç dudakların küçültülmesi için yapılan labioplasti operasyonu en yaygın genital estetik ameliyatlarından biri olmakla birlikte, hastanın ihtiyaçları ve estetik hedefleri göz önüne alınarak diğer genital estetik operasyonlarla birlikte uygulanabilir. Diğer vajina estetik operasyonları şunlardır;

Klitoris küçültülmesi: Klitoris cildi ve çevresindeki aşırı kıvrımlar, orantılı bir görünüm sağlamak için azaltılır.

Labia Majoraplasti: Boyutu aşırı büyük veya orantısız olan dış dudaklar yada sarkmış büzülmüş dış dudakların cerrahi olarak daha gergin,genç ve estetik görünüm kazandırılması operasyonudur.

Monsplasti: Aşırı cilt veya yağ dokusundan dolayı şişkin görünümlü mons’un (vajinanın yukarısında olan yağ dokusu-sezeryan yeri ile vajina arasında kalan şişkin bölge) veya üst kasık yağları azaltılabilir.

Vajinoplasti: Vajina yaşlanma, kilo veya doğum nedeniyle kas tonusunu ve sıkılığını kaybedebilir. Vajinoplasti, cerrahi veya lazer ile ayrılmış ve zayıflamış olan vajinal kasları ve iç destek dokuları onararak genişlemiş vajinayı daha dar ve sıkı hale getirmek için yapılan operasyondur.

Labioplasti, yani vajina dudaklarını estetik olarak düzeltme tek başına veya vajinoplasti ile birlikte yapılabilir. Labia major (Vajinanın en dış tarafında gözüken dış vajinal dudaklar) veya labia minör (vajinanın hemen girişinde dış dudağın altındaki daha küçük ve koyu görünen dudaklar) labioplasti operasyonu ile labia'nın boyut veya şekli değişir, tipik olarak daha küçülür veya aralarındaki asimetri düzelir. Yani daha estetik ve hoş bir görünüm kazanır.

Labioplasti Nasıl yapılır?

Labioplasti nasıl yapılır?Labioplasti için geldiğinizde doktorunuz sizi muayene ederek değerlendirecek ve estetik hedeflerinizi öğrenip tedavi planınızı ve operasyon randevunuzu ayarlayacaktır. Muayene sırasında size daha önceden yapılmış operasyonlardan örnekler gösterilecektir. Böylelikle doktorunuzun tecrübesini görerek güveniniz artacaktır.

Labioplasti için en yaygın iki yaklaşım, trim tekniği ve kama tekniğidir. Trim tekniğinde, fazla dudak dokusu çıkarılır ve çıkarılan doku boyunca onarım yapılır. Kama(wedge) prosedüründe ise, üçgen şeklinde doku çıkarılarak dudak boyutu küçültülür ve labia boyutunu azaltmak için çıkarılan dokunun yeri dikilir.Labioplasti tipik olarak genel anestezi ile yapılır, ancak lokal anestezi kullanılarak da yapılabilir.

Labioplasti tecrübe gerektirir, tecrübesiz ellerde geri dönüşü olmayan şekil bozuklukları meydana gelebilir.

Labioplasti operasyonu olmak isteyenler en sık aşağıdaki şikayetler nedeniyle bize başvururlar;

 • Büyük vajinal dudaklar nedeniyle egzersiz veya cinsel ilişki sırasında fiziksel rahatsızlık yaşıyorsanız,
 • Asimetrik veya aşırı büyük vajina dudakları, görünümü nedeniyle canınızı sıkıyorsa,
 • Doğum, yaşlanma veya kilo kaybı nedeniyle vajinada iz,genişlik ve vajina dudaklarında istenmeyen şekil bozuklukları oldu ise,
 • Vajina bölgesinin görünümünü iyileştirmek isteğiniz varsa,
 • Çok koyu ve kıvrımlı dudaklarınız varsa,
 • Dar ve sıkı kıyafetler giydiğinizde dışarıdan kötü bir dış görünüm veriyorsa.

Gibi şikayetleriniz varsa sizde Labioplasti operasyonu yaptırmak için için adaysınız.

Labioplastinin Faydaları Nelerdir? Neden Labioplasti yaptırmalıyım?

Kadınlar labioplasti ister çünkü labialarının görünümünden memnun değillerdir. Labioplasti yaptıran kadınlar bu operasyondan sonra hem kozmetik bir görünüm kazanırlar hemde işlevsel olarak daha memnun olurlar. Labioplasti operasyonunun faydalarını sayarsak. Bunlar;

 • Büyük, kaba ve koyu siyah görünümlü dudakların daha estetik ve açık renkte görülmelerini sağlar,
 • Asimetrik, eşit büyüklükte olmayan vajina dudaklarının simetrik görünüm kazanmasını sağlar,
 • Doğumdan sonra bozulmuş olan vajinanın dış görünümünü yeniden eski haline döner ve özgüveninizi yeniden kazanırsınız,
 • Cinsel ilişki sırasında dudaklara bağlı rahatsızlık ve acı hissedenler operasyon sonrası daha rahat bir cinsel münasebette bulunurlar,
 • Günlük aktiviteler sırasında sık görülen tahrişi ve terlemeyi hafifletir,
 • Vajina akıntısı ve enfeksiyonlar da azalma olur,
 • Yaşlanma veya kilo kaybı nedeniyle buruşan vajina dudakları genç bir görünüm kazanır,
 • Vücudu saran sıkı kıyafetleri giyerken dudakların neden olduğu rahatsız edici görünümü ve ağrıyı ortadan kaldırır.

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Bu süre zarfında şunları yapmanız gerekir;

 1. Operasyon alanını temiz ve kuru tutun,
 2. Sürtünmeyi azaltmak için bol ve gevşek iç çamaşırı ve elbiseler giyin,
 3. Yaklaşık 4 hafta cinsel ilişkiden kaçının,
 4. Pamuklu iç çamaşırlar kullanın,
 5. Bir ay boyunca denize, havuza girmeyin ve ağır spor yapmayın.

Labioplasti Fiyatı Adana

Labioplasti operasyonu fiyatının önemi kadar hatta belki de daha da önemlisi doktor seçimidir. Doktor araştırmalarınızda daha doktorunuzun önceki genital estetik operasyonlarındaki tecrübesini araştırın.

Kliniğine giderek yapmış olduğu operasyon görüntülerini ve sonuçlarını görmek isteyebilirsiniz. Labioplasti operasyonu tek başına yapıldığında veya vajina daraltma ameliyatıyla birlikte yapıldığında ücret değişebilmektedir. Etik olarak internetten fiyat vermek ne yazık ki uygun olmamaktadır.

İletişim numaralarımızdan gönül rahatlığıyla bizimle iletişime geçerek fiyat ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Görüşmelerimizde kesinlikle kayıt alınmaz ve gizlilik korunur.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234