Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Kızlık Zarının Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kızlık Zarının Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kızlık Zarı

Kızlık zarı, vajinanın yaklaşık olarak iki (2) cm kadar içerisinde bulunan ve dışarıadan gelebilecek mikropların vajinanın içerisine girmesini önleyen bir yapıdır.

Kızlık zarı hem toplumumuzda hem de birçok ülkede önemini korumaktadır. Peki kızlık zarı bozuk olduğunu nasıl anlarız? Bu sorunun cevabını en iyi uzaman bir kadın doğumcuya muayene olarak alabilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir? Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı vajinanın iki cm kadar içerisinde bulunan ve vajinanın içerisine mikropların girmesini önleyen bir yapıdır.

Kızlık Zarı Kaç Çeşittir?

Kızlık zarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Anüler kızlık zarı (yuvarlak halka); Kızlık zarı şekli yuvarlak şekildedir. Kızlık zarının ortasında yuvarlak bir delik bulunan çeşididir.
  • Kresentrik kızlık zarı (yarımay); bu kızlık zarında üst kısımda bulunan zar daha ince ya da hiç bulunmayan kızlık zarı çeşididir.
  • Septalı kızlık zarı (ara bölmeli); Kızlık zarının orta boşluk kısmında zara ait bir parçanın bulunmasıyla oluşan zardır.
  • Kribriform kızlık zarı (çok delikli); Kızlık zarının ortasından birden fazla deliğin bulunan kızlık zar çeşididir.
  • İmperfore kızlık zarı(deliksiz); Kızlık zarının ortasında delik olmamasıdır. Bu durumda olan kızlar adet görmezler çünkü vajina girişi tamamen kapalıdır. Bu gibi durumda olunan kılık zarında mutlaka cerrahi bir müdahale gereklidir.
  • Mikroferfore kızlık zarı (küçük delikli); Kızlık zarının ortasındaki delik oldukça küçüktür. Bu durum sahip kızlık zarında cinsel ilişki de oldukça ağrılı geçmektedir.
  • Multipar kızlık zarı (doğum yapan kadınlarda bulunan); Normal doğum yapan kadınlarda görülen kızlık zarı çeşididir.

Kızlık Zarının Bozulduğunu Bizler Nasıl Anlarız?

Bazen sürtünmeli bir ilişkiden sonra ya da mastürbasyon sırasında vajina girişine sivri bir cisim girdiğinde kızlık zarı bozulup bozulmadığını merak ederiz kızlık zarının bozulduğunu sizler bakarak anlayamazsınız. Bunun en doğru yanıtı için aklınızda böyle bir şüphe var ise uzaman bir kadın doğum doktoruna başvurabilirsiniz.

Sürtünme Yoluyla Yaşanılan İlişkide Kızlık Zarı Bozulur Mu? Nasıl Anlarız?

Genç kızların en çok endişe ve merak duyduğu konulardan biridir. Özellikle sürtünme işleminden sonra biraz leke ya da ağrı olmuş ise acaba kızlık zarı bozuldu mu diye endişeye kapılmaktadırlar. Bunu anlamanın en iyi ve en doğru yolu uzmana bir kadın doğum uzmanı doktoruna giderek muayene olmanızdır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır? Kim Yapar?

Kızlık zarı muayenesi kadın doğum doktorları tarafından yapılmaktadır. Kızlık zarı muayenesinde jinekolojik masaya yatarak doktorun vajinanın iç dudakları yanlara açması ile zar kontrolünüzü yapmaktadır. İşlem çok kısa sürmekte ve herhangi bir ağrı olmamaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Kızlık zarı dikimi lokla anestezi ile yapılmaktadır. İşlem sırasında ya da işlemden sonra çok hafif bir ağrınız olabilir. Ancak bu ağrı boyutu dayanılmayacak gibi değildir.

Kızlık Zarı Dikimi Kaç Kez Yapılmaktadır?

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra çeşitli sebepler ile kızlık zarı yeniden bozulabilir. Bu gibi durumlarda gen kızların aklına bir daha diktirebilir miyim? sorusu gelmektedir. Evet kızlık zarı dikiminden sonra bozulan kızlık zarını tekrar diktirebilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimini Partnerim Anlar Mı?

Kızlık zarı diktirdiğimi partnerim anlar mı? En çok duyulan endişelerden biride bu konudur. Hayır kızlık zarı dikimini partneriniz anlamaz.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Nedir?

Kızlık zarı dikim fiyatı yaklaşık olarak her merkezde aynı olmaktadır. Ben internet ortamında fiyat bilgisi vermeyi çok etik bulmamaktayım.

Sizlerde konuyla ilgili kliniğimize gelerek yüz yüze ücretsiz görüşme sağlayabilirsiniz. Yine. İletişim numarasından da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

SORU SORABİLİRSİNİZ

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234