Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi kızlık zarı dikimi hasar görmüş bozulmuş kızlık zarının tekrar kalıcı olarak onarımı operasyonudur. Kalıcı denmesinin sebebi ilk cinsel ilişkiye kadar kalıcılığını korumasındandır.

Kızlık Zarı Dikimi İki Çeşit Yapılır

  1. Geçici kızlık zarı dikimi
  2. Kalıcı kızlık zarı dikimi

Bu yazımızda kalıcı kızlık zarı dikimi işlemini detaylı bir şekilde ele alacağız.

Tüm kızlarımız esasen mutlu bir ilişki ve sonrasında mutlu bir evlilik isterler. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı ilişkiler her zaman evlilikle bitmez. Gönül ilişkilerinde cinsel birliktelik günümüzde sıkça rastlanmaktadır. Bu ilişkilerin bir kısmı evliliğe yelken açmakta diğer kısmı ise ayrılıkla sonuçlanmaktadır.

Ayrılıklarda erkekte kalıcı bir hasar olmazken kızlarımızda bakirelik kaybı olmaktadır.

Bakireli ise daha sonra yapacağı evlilik için gerekli olan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü ülkemizde çoğu kesimde bakirelik evlilikte aranan bir unsurdur. Bakirelik aslında zifaf gecesinde kanamanız olması anlamına gelmektedir.

İlk cinsel ilişkide penisin halka şeklindeki kızlık zarını yırtarak buradan kanama olması bakireliğin kanıtı olarak görülmektedir. Hatta bazı aileler kanlı çarşafı istemektedirler. Çarşafı saklayanlar bile azımsanmayacak kadar çoktur. İsterseniz kalıcı kızlık zarı dikiminin nasıl yapıldığına bakalım.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl olur?

Kalıcı kızlık zarı dikimi adından da anlaşılacağı gibi kalıcı olan kızlık zarı dikimidir.

Kalıcılığı ilk cinsel ilişkinize kadardır. Örneğin ilk cinsel ilişkiniz 10 yıl sonra olursa dikimden uzun zaman geçmesine rağmen yine kanamanız olur. Kalıcı kızlık zarı dikimine karar verdiğinizde direk görüşmeye gelerek veya önce telefonla görüşerek bilgi alabilirsiniz. Operasyona gitmeden önce epilasyon yapmanızda hijyen için fayda vardır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 20-25 dakika süren bir işlemdir. Gözünüzde büyütmenize gerek yoktur çünkü işlem alanı çok küçük bir bölgedir.

İşlem genellikle lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma ile yapılır. Vajinismus varsa veya psikolojik olarak lokal anesteziyi istemezseniz genel anestezi yapılabilir. Daha önceki ilişkilerinizden kalma veya genetik olarak vajina genişliğiniz varsa daraltma operasyonu da beraber yapılabilir.

Bozulmuş olan kızlık zarınız yeniden dikiş tutmamaktadır. Bu yüzden yeni bir zar yapılması gerekmektedir. Bu yeni zar yine sizin kendi dokunuzdan oluşturulur. Bu yönteme flep yöntemi denir. Flep yönteminde doktorunuzun bu konudaki tecrübesi çok önemlidir.

Yeterli sayıda ve kat flep kullanılarak kızlık zarı tamiriniz gerçekleştirilir. Dikim sırasında hiçbir ağrı hissetmezsiniz hatta doktorunuzla sohbet bile edebilirsiniz. İşlem sonrası hemen evinize dönebilirsiniz.

Çalışmanıza yani işinize devam etmenize engel değildir yani işinize gidebilirsiniz.İşlem sonrası korkulacak düzeyde bir ağrınız olmaz. Kızlık zarı dikiminden sonra dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra sadece bir ay boyunca dikkat etmeniz gereken hususlar:

  1. Operasyon alanını kuru ve temiz tutmaya özen göstermelisiniz.
  2. Tüm duşlarınızı ayakta yapmalısınız.
  3. Deniz havuz sauna gibi ıslaklık yaratacak yerlere gitmemelisiniz.
  4. Pamuklu iç çamaşırları tercih etmelisiniz.
  5. Ağır sportif faaliyetlerde bulunmamalısınız.
  6. Doktorunuz tarafından verilen ilaçları düzenli kullanmalısınız.

Kalıcı kızlık zarı dikiminden kesin sonuç alırmıyım?

Evet, bu konuda tecrübeli bir kadın doğum uzmanının yaptığı kalıcı kızlık zarı dikiminden %100 sonuç alırsınız. Kesinlikle kanamanız olur.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nerede yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi nerede yapılır sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz; bu işlemi devamlı yapan klinikler tercih edilmesinde fayda vardır. Çünkü kızlık zarı dikimi tecrübe ve birikim ister. Deneyimsiz ellerde tutmayabilir ve bir çok sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. Deneyimli merkezlerde ayrıca hasta gizliliğine önem verilir.

Siz özelsiniz ve özel hissettirilmelisiniz.İşlem için gittiğinizde mümkün olduğunca kimseyle karşılaşmamalısınız. Ayrıca detaylı bilgilendirilmelisiniz. Daha detaylı bilgi ve randevu için kliniğimizi hiç çekinmeden gönül rahatlığıyla arayabilirsiniz.

SORU SORABİLİRSİNİZ

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234